Te nadmuchiwane habitaty PneumoCell mogą polecieć na Księżyc w ramach misji Artemis
NASA ustaliła niedawno potencjalne miejsca lądowania dla nadchodzących misji załogowych w ramach programu Artemis, stawiając na lokalizację w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Przyszedł więc czas czas zadbać o to, żeby astronauci mogli pracować w tym surowym środowisku, a z pomocą przychodzą tzw. habitaty.
Swój pomysł na "kosmiczne mieszkania" ma m.in. firma PneumoCell, a mowa o nadmuchiwanych habitatach PneumoPlanet, które mogą pomieścić do 16 szklarni i 32 astronautów. Po raz pierwszy o tym projekcie usłyszeliśmy już w ubiegłym roku, kiedy zainteresowała się nim Europejska Agencja Kosmiczna, która wyłożyła nawet środki na jego realizację, ale dopiero teraz producent opublikował wyniki swoich badań. Ich celem było opracowanie projektu siedliska księżycowego w bliskim sąsiedztwie jednego z biegunów oraz wykazanie wykonalności zaproponowanego projektu w świetle dostępnych zasobów.
Czy astronauci misji Artemis zamieszkają w takich habitatach?
W założeniu siedlisko powinno działać samowystarczalnie w dłuższej perspektywie, produkując i przetwarzając własny tlen i żywność w dużych szklarniach i wykorzystując niemal jedynie energię promieniowania słonecznego. I wygląda na to, że się udało, a proponowana koncepcja łączy w sobie prefabrykowane ultralekkie nadmuchiwane konstrukcje, pokrycie nadmuchanej konstrukcji warstwą lokalnego luźnego regolitu o grubości 4-5 metrów w celu skutecznej ochrony przed ekstremalnymi temperaturami, meteorytami i promieniowaniem kosmicznym oraz wykorzystanie luster, które poruszają się w kierunku słońca i wprowadzają widzialne światło słoneczne do szklarni.
PneumoPlanet to ultralekka nadmuchiwana konstrukcja pokryta regolitem, która będzie działać samowystarczalnie (...). Może zatem służyć jako stała placówka księżycowa, umożliwiając różnym przyszłym misjom wykorzystanie jej jako bazy. Habitat chroni przed promieniowaniem kosmicznym i mikrometeorytami, zapewniając bezpieczeństwo załodze i pozwalając na dłuższy czas trwania misji
Thomas Herzig, architekt i główny projektant PneumoPlanet, który jest także założycielem i dyrektorem generalnym PneumoCell, przekonuje zaś, że żadna inna znana koncepcja habitatu nie oferuje tego, co jego projekt, szczególnie w odniesieniu do szklarni. Jego zdaniem nie ma potrzeby drukowania 3D masywnych ścian i sufitów, co jest oczywistym pstryczkiem w nos konkurencyjnych rozwiązań.
Co więcej, wyjaśnia też, że NASA nie planuje dużych stałych habitatów dla misji Artemis i jak wiemy celuje zamiast tego w małą stację kosmiczną Lunar Gateway, aby wysłać astronautów na powierzchnię, gdzie przez kilka dni będą spać w łazikach. Niemniej agencja wspomina o pewnej potencjalnej infrastrukturze w pobliżu stale zacienionych obszarów Księżyca (PSR), w tym habitacie w ramach placówki Artemis Base Camp.
Chociaż opublikowano kilka ładnych renderingów siedlisk księżycowych, aby przyciągnąć uwagę opinii publicznej, do tej pory żadna stała i trwała baza księżycowa nie jest częścią planowanej misji Artemis