14 metrów średnicy i 5 km długości. Największy taki tunel w Polsce
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego trwa. Jednym z elementów całej inwestycji jest budowa gigantycznego tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Będzie miał niemal 5 kilometrów długości.
Postawiono natomiast na budowę linii "Y", czyli trasy Kolei Dużych Prędkości między Warszawą, CPK, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem. Ma ona zapewnić realizację programu 100-minutowej Polski, w której w zasadzie wybrane lokalizacje będą cieszyły się szybkim dojazdem do stolicy.
Tunel ten będzie bardzo istotnym elementem linii "Y", która jest naszym priorytetem inwestycyjnym. Po zakończeniu budowy trasy z Łodzi do Warszawy w 2032 roku podróż między tymi miastami skróci się do ok. 40 minut, czyli znacznie krócej niż obecnie. Będzie to czas porównywalny z czasem przejazdu warszawskim metrem ze stacji Kabaty do stacji Młociny.
Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi
Jednym z elementów tego programu jest budowa gigantycznego tunelu w rejonie Łodzi Fabrycznej. Jak przekazuje spółka w komunikacie, będzie to trzeci i największy kontrakt na roboty budowlane dotyczące tego miasta.
Dwa pozostałe są już realizowane w centrum. To umowa na wzmocnienie fundamentów Łódzkiego Domu Kultury oraz umowa na budowę komór: startowej Retkinia (prace już trwają) i odbiorczej Fabryczna (te zaczną się po zakończeniu robót przy ŁDK). Wzmacnianie fundamentów domu kultury wiąże się z jego sąsiedztwem z dworcem Łódź Fabryczna.
Komora zostanie wydrążona tarczą zmechanizowaną TBM o średnicy ok. 14 metrów. Cały tunel będzie miał 4,6 km długości. Wewnątrz znajdą się dwa tory umożliwiające jazdę pociągów w obu kierunkach.
To będzie najdłuższy i o największej średnicy podziemny przejazd kolejowy dotychczas realizowany tą metodą w Polsce. Budowa tunelu KDP w Łodzi to jeden z najbardziej wymagających technicznie elementów wchodzących w skład linii kolejowej "Y".
Otwarcie ofert w przetargu spółka CPK planuje na koniec września. Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał 46 miesięcy od podpisania umowy.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!