Dwa wieżowce połączy most. Będzie tam basen, jakiego Ameryka nie widziała

W Nowym Jorku nie przestają wyrastać kolejne wieżowce. Zaprezentowany niedawno przez znane biuro Bjarke Ingels Group (BIG) ambitny projekt ma być hołdem dla modernistycznych budynków Nowego Jorku z lat 50. i 60. XX wieku.

Wydawać by się mogło, że na Manhattanie w Nowym Jorku każda, nawet najmniejsza przestrzeń pokryta jest wieżowcami. Ale jest jeszcze jedna, całkiem spora niezabudowana działka, na której niebawem staną nowe budynki. 

Cały kompleks składać ma się z czterech wieżowców oraz spiralnego muzeum, ale najbardziej charakterystyczne z nich są dwie wieże hotelowe ustawione pod kątem 90 stopni i połączone mostem w górnych kondygnacjach, na którym będzie ogromny basen bez krawędzi.

Mieszkania, muzeum i wieżowce z masywnym mostem w powietrzu

Cała działka, na której staną wieżowce ma 2,7 hektara i znajduje się tuż obok siedziby ONZ w dzielnicy Midtown East. Dwie z czterech wolnostojących wież o wysokości 167 i 198 metrów (odpowiednio 50 i 60 pięter) będą oferowały 1325 mieszkań, z czego 40 proc. ma być w przystępnych, jak na Nowy Jork cenach.

Reklama

Druga, połączona para o wysokości 187 metrów i 51 pięter pomieści dwa hotele Banyan Tree i Mohegran oraz centrum konferencyjno-rozrywkowe, w którym znajdzie się strefa gier. Będą one połączone wspornikowym mostem. Podniebny most ma być ogromny, co zresztą widać na wizualizacjach. Szklane podłogi, sufity, galeria sztuki, a także wspomniany basen, który pomieści 576,9 tys. litrów wody - ma być jak w Ameryce, z rozmachem. Wnętrza mostu pomieszczą liczne udogodnienia hotelowe, takie jak spa i centrum odnowy biologicznej, a także restauracje i bary.

Pomiędzy wieżowcami znajdą się ogrody, w których będą place zabaw dla dzieci, wybieg dla psów, a także trawnik, na którym będzie można organizować imprezy na świeżym powietrzu. Jak informują architekci, wszystkie rośliny są tak dobrane, aby przyciągały owady zapylające.

W sercu zielonej przestrzeni Freedom Plaza powstanie Muzeum Wolności i Demokracji, którego wygląd inspirowany jest wstęgą Möbiusa. Spiralna forma będzie górowała nad amfiteatrem i pozwoli odwiedzającym spacerować po jej zewnętrznej stronie.

Widoczne na wizualizacjach podium ma oferować ogólnodostępną przestrzeń handlową i rozrywkową, a także parkingi. Całość, zgodnie z trendami, ma być inwestycją o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Na razie nie wiadomo, kiedy wieżowce mają być ukończone.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura | Nowy Jork | Manhattan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy