"Elon Musk jest bezsprzecznie postacią wyjątkową." Rozmowa z Ericiem Bergerem

SpaceX istnieje już prawie 20 lat. Przez ten czas stał się światowym liderem posiadającym największą liczbę satelitów, tworzy rakiety kosmiczne i jako pierwsza prywatna firma wystrzelił człowieka na ziemską orbitę. O początkach prawdopodobnie najsłynniejszej firmy świata napisał Eric Berger w książce „Odlot. Elon Musk i szalone początki SpaceX”. Jako jedyni w Polsce mieliśmy okazję porozmawiać z autorem.

"SpaceX nie jest po prostu dużą firmą kosmiczną, ale przede wszystkim olbrzymim, zmieniającym nasze czasy przedsięwzięciem"
"SpaceX nie jest po prostu dużą firmą kosmiczną, ale przede wszystkim olbrzymim, zmieniającym nasze czasy przedsięwzięciem"APEast News

Eric Berger jest redaktorem w Ars Technica. Jego zainteresowania dziennikarskie skupiają się wokół tematów kosmosu i astronomii. Jest absolwentem Uniwersytetu Teksańskiego i Uniwersytetu Missouri. Wcześniej przez 17 lat pracował w redakcji Houston Chronicle. Rozmawiając z Ericiem, chcieliśmy poznać kulisy powstawania książki oraz osobiste zdanie autora na temat Elona Muska i SpaceX.

Jakub Zygmunt, Geekweek: Jaki był główny powód napisania książki o Elonie Musku i początkach jego firmy SpaceX?

Eric Berger: Stało się to po premierze Falcon Heavy w 2019 roku. Zdałem sobie wówczas sprawę, że SpaceX nie jest po prostu dużą firmą kosmiczną, ale przede wszystkim olbrzymim, zmieniającym nasze czasy przedsięwzięciem. Chciałem dowiedzieć się więcej o początkach firmy oraz zrozumieć, dlaczego akurat ona odniosła sukces, podczas gdy inne tego typu firmy upadły.

- Miałeś okazję spotkać Elona Muska? Jakie było pierwsze wrażenie pod zetknięciu się z nim twarzą w twarz?

- Spotkałem go kilka razy. Krótko przed startem Falcon Heavy na Florydzie, w fabryce SpaceX w Kalifornii oraz na miejscu startu statku kosmicznego Starship w południowym Teksasie. Po pierwszym spotkaniu byłem pod niezwykłym wrażeniem intensywności i zaangażowania Elona Muska.

- Przyglądając się początkom SpaceX oraz karierze jego twórcy, czy sądzisz, że każdy z nas mógłby stać się takim "drugim Elonem"? Czy jest on w twojej opinii osobą, która mogłaby być inspiracją dla innych i motywować do otwarcia własnego biznesu oraz spełniania własnych marzeń?

- Elon posiada dwa rzadkie dary. Pierwszy z nich to wielka i przenikliwa inteligencja. Drugi - niezłomna etyka pracy oraz poświęcenie dla osiągania celów. Z pewnością w przyszłości może pojawić się więcej "Elonów", ale w obecnych czasach Musk bezsprzecznie jest postacią wyjątkową.

- Być może jeszcze bardziej niezwykłą rzeczą jest to, że SpaceX nie jest tylko jednorazowym sukcesem. Elon Musk wraz z Teslą przekształcił inny, duży światowy przemysł - motoryzacyjny.

Książka przedstawia początki działalności SpaceX
Książka przedstawia początki działalności SpaceX Wydawnictwo Kompania Mediowamateriały prasowe

- Możesz zdradzić nam, co było największym wyzwaniem dla SpaceX podczas pierwszych lat działania?

- Największą trudnością było to, aby zbudować rakietę orbitalną w krótkim czasie, mając mniej niż 150 pracowników na pokładzie firmy. To się nigdy wcześniej nikomu nie udało. W mniej niż cztery lata firma przeniosła się na platformę startową, a po sześciu latach rakiety zostały wystrzelone na orbitę.

Start rakiety SpaceX Falcon 9 z Centrum NASA na Florydzie
Start rakiety SpaceX Falcon 9 z Centrum NASA na FlorydzieSIPA/SIPAEast News

- Dzięki książce poznaliśmy początki SpaceX, ale wiele osób jest ciekawa również przyszłości tej firmy. Czy uważasz, że Starship dotrze wkrótce z pierwszą załogową misją na Marsa? Powinniśmy tego spodziewać się w ciągu najbliższych lat, czy raczej rozważać jako ciekawostkę na przyszłość?

- Przed SpaceX naprawdę świetlana przyszłość. Zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość latania rakietą Falcon 9 z załogą NASA na pokładzie statku Crew Dragon. Jak chodzi o Starship i wysłanie załogowej misji na Marsa, jeśli to się stanie w ciągu następnej dekady, to będzie to na pewno monumentalny postęp dla całej firmy oraz jej twórcy.

Astronauci SpaceX: Crew Dragon wkraczają na ISSAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas