Jak przestawiamy czas w październiku z letniego na zimowy?

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Robi się coraz ciemniej, już w najbliższy weekend będziemy musieli zmienić czas z letniego na zimowy. Czy to ostatni raz, gdy musi przestawiać wskazówki zegarków?

Kiedy jest zmiana czasu?

Zmiana czasu na stałe została wprowadzona w 1977 roku. Co ciekawe, do 1995 roku w jednym przypadku miała miejsce nieco wcześniej, niż obecnie - czas letni zmieniało się na zimowy w ostatnią niedzielę września. Kiedy zatem zmieniamy czas? Dzieje się to wiosną oraz jesienią.

  • Zmiana czasu z zimowego na letni co roku występuje w ostatnią niedzielę marca.
  • Czas z letniego na zimowy zmieniamy natomiast w ostatnią niedzielę października.

Czas zmienia się w blisko 70 krajach świata.

Jak przestawiamy zegarki w październiku?

W październiku 2022 roku zegarki przestawimy w nocy z 29 na 30, czyli z soboty na niedzielę, o godzinie 3:00. Cofniemy je na godzinę 2:00 i będziemy mogli pospać o godzinę dłużej.

Reklama

Przed tym konkretnym dniem zaleca się sprawdzić, czy nasze urządzenia mają włączoną automatyczną zmianę czasu. Bardzo możliwe, że tak jest, ponieważ w wielu telefonach i komputerach to domyślne ustawienia. Wtedy nie będziemy musieli się martwić, że o tym zapomnimy.

Możemy też zmienić czas ręcznie. W smartfonie z Androidem tę opcję znajdziemy w ustawieniach telefonu w zakładce "Zmień datę i godzinę". Podobnie jest w iPhonie - tam również musimy udać się do ustawień, a następnie kliknąć "Ogólne" i znaleźć "Data i czas".

Zmiana czasu 2022. Czy to ostatni raz?

O rozważaniu na temat odejścia od zmieniania czasu słyszymy od lat. Czy to oznacza, że to ostatni raz, kiedy coś takiego się dzieje? Niestety nie. Zmiana czasu ma obowiązywać do 2026 roku

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy