Jak się macie? Najgorzej. Wpis Elmo z "Ulicy Sezamkowej" wywołał w sieci burzę
Elmo z "Ulicy Sezamkowej" zadał w sieci niewinne pytanie. Na platformie X (wcześniej znanej jako Twitter) opublikował wpis, pytając internautów "Jak się wszyscy mają?". Wystarczyło kilka chwil, aby pod publikacją zaroiło się od komentarzy ukazujących, że ludzie nie radzą sobie najlepiej. W sieci rozpętała się istna burza. To podniosło ważny temat zdrowia psychicznego. O czym pisali internauci pod tweetem Elmo i jak sobie radzić z podobnymi myślami?
Spis treści:
Na platformie X znanej wcześniej jako Twitter konta mają najrozmaitsze postacie - zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne. Wśród wielu gwiazd, celebrytów oraz innych rozpoznawalnych osobistości, swój profil ma także znana na całym świecie kukiełka - Elmo.
Internauci piszą o swoich problemach
Bohater programu telewizyjnego dla dzieci "Ulica Sezamkowa" co jakiś czas zamieszcza - zwykle urocze i niewinne - wpisy. Tym razem jeden z takich postów okazał się przypadkowo poruszyć prawdziwą lawinę komentarzy, które nawiązują do kiepskiego stanu psychicznego tysięcy internautów. To z kolei sprawiło, że Elmo podjął temat szukania pomocy i dbania o zdrowie psychiczne.
Zacznijmy jednak od początku. Elmo na platformie X zamieścił życzliwy tweet "Elmo melduje się na pokładzie! Jak się wszyscy mają?". Okazało się, że wbrew społecznym standardom, czyli zwyczajowo stosowanym formułkom typu "OK, dzięki", tym razem ludzie postanowili powiedzieć, co im naprawdę w duszy gra. Okazało się, że nie jest najlepiej.
Tysiące komentarzy rozmaitych osób z różnych stron świata wskazywały na problemy, z jakimi zmagają się jednostki, a także całe społeczeństwo. Padały stwierdzenia takie jak "Jest najgorzej, Elmo", "Jestem na granicy wytrzymałości", oraz inne podobne wyznania. "Świat wokół nas płonie, Elmo", pisali internauci, opatrując komentarze znanym GIF-em, na którym pacynka stoi w płomieniach.
Katherine Tarleton, licencjonowana terapeutka z Południowej Karoliny stwierdziła, że zaufane postacie, takie jak Elmo, tworzą bezpieczne środowisko, w którym trudne rozmowy stają się nieco łatwiejsze i stąd taka reakcja internautów na wpis pacynki.
Czarny humor to tylko przykrywka
Choć wiele komentarzy brzmi zabawnie, to inne są naprawdę rozpaczliwe. Internauci podejmują temat wojny, głodu, problemów z narkotykami oraz innych tragedii, które trawią świat. Pod płaszczykiem czarnego humoru widać przebłyski nieradzenia sobie z obecną sytuacją na świecie oraz wołanie o pomoc.
Widzę, że wielu dorosłych chętnie ogląda programy dla dzieci, ponieważ mogą one również dorosłym podpowiedzieć, jak radzić sobie z emocjami. Uwielbiam fakt, że ta wymiana zdań z Elmo stworzyła przestrzeń, w której ludzie mogli powiedzieć, że nie jest OK
Oczywiście nie wszystkie odpowiedzi do postu bohatera "Ulicy Sezamkowej" są poważne, jednak przynajmniej część z tysięcy komentarzy wskazuje na poważną kwestię pogorszonego stanu psychicznego społeczeństwa.
Zaszła tu swego rodzaju reakcja łańcuchowa. Niewinne pytanie sprawiło, że pojawiła się lawina smutnych odpowiedzi, te z kolei wywołały dyskusje na temat zdrowia psychicznego, a w końcu pojawiły się również oficjalne informacje o materiałach pomocowych, które mogą nieco poprawić samopoczucie. Taki wpis wrzuciło między innymi konto "Ulicy Sezamkowej", zamieszczając odnośnik do darmowych warsztatów, które są dostępne na stronie internetowej programu telewizyjnego.
Bezpłatna pomoc psychologiczna w Polsce
Problemy z radzeniem sobie w trudnych sytuacjach dotykają ludzi na całym świecie. Nawet to, co pozornie wydaje się błahostką, może znacząco wpłynąć na równowagę psychiczną danej osoby czy społeczności. Warto zwrócić się wówczas po pomoc. Na całym świecie, również w Polsce, organizowane są różnego rodzaju formy wsparcia w takich sytuacjach. Nie trzeba od razu zgłaszać się na płatną terapię, w kryzysie można skorzystać także z darmowej pomocy psychologicznej i ustalić wówczas dalszy plan działania.
Gdzie znajdziesz pomoc w przypadku pogorszenia stanu psychicznego? Przykładowe miejsca:
- Projekt 116sos.pl - skierowany jest do osób dorosłych w kryzysie psychicznym. Wystarczy zadzwonić na numer: 116 123 (dostępny całodobowo przez 7 dni w tygodniu), albo napisać na czacie online na stronie, lub wysłać wiadomość. Usługa jest anonimowa, bezpłatna i całodobowa.
- Telefon i strona prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - 800100100, 800100100.pl. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej dzieciom.
- Strona i telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111, 116111.pl. Można napisać wiadomość, porozmawiać na czacie lub zadzwonić i uzyskać wsparcie. Działa codziennie, 24 godziny na dobę.