Jak spalić tłuszczyk? Jedz ryby
Ryby, jak mówi popularna reklama "wpływają na wszystko". Ostatnio okazało się, że spożywanie ryb przyspiesza także procesy spalania tkanki tłuszczowej.
Zamiast aspiryny - ryba
Czy ryba może wykazywać korzystny wpływ jeszcze na inne funkcje naszego organizmu? Jak wskazują przeprowadzone niedawno badania na Uniwersytecie Missouri, włączenie tłuszczów rybnych do naszego jadłospisu może przyspieszyć procesy spalania tkanki tłuszczowej.
Jak to działa?
Znając te wyniki naukowcy przypuszczają, że zwiększenie ilości spożywanych ryb (a w szczególności pochodzących z nich kwasów tłuszczowych) może wpłynąć korzystnie na tempo spalania tkanki tłuszczowej i służyć jako zmiana w jadłospisie u osób odchudzających się.
Bardzo wymagające badanie
Przez kolejne trzy tygodnie badanispożywali łączną dawkę 4 gramów tłuszczów rybnych podzielonych na kilka posiłków w ciągu dnia. Po tym okresie wykonano badania kontrolne, przydzielając osoby do losowo wybranych testów wydolnościowych, po czym kontynuowano badanie i suplementację przez kolejne 2 tygodnie. Całe badanie trwało przez 5 tygodni przy ciągłej suplementacji tłuszczami rybnymi.
W efekcie tego obciążenie treningowe wykorzystane podczas pierwszej próby było identyczne z każdym następnym - sportowcy za każdym razem podejmowali identyczny wysiłek fizyczny przy takiej samej diecie. Podczas każdego badania mierzono ilość zużywanego tlenu, wydychanego dwutlenku węgla oraz akcję serca. Dzięki nowoczesnej technologii badano również stopień zużycia węglowodanów i tłuszczów. Można to obliczyć dzięki sprawdzeniu ilości wdychanego powietrza w stosunku do wydychanego dwutlenku węgla.
Przyspieszone spalanie tłuszczu
Jaki był wynik tego badania? Okazało się, że jednorazowa dawka 16 gramów tłuszczów rybnych nie przyniosła żadnych rezultatów, natomiast długoterminowe spożywanie 4 gramów tłuszczów rybnych dziennie, realnie przyspieszało proces spalania tkanki tłuszczowej.
Tempo oksydacji (spalania tłuszczu) wzrosło o 10 procent w przypadku treningu na czczo. Trening cztery godziny po posiłku zawierającym większe ilości tłuszczu przyspieszył oksydację o 14 procent, natomiast tylko o 7 procent wzrosła w przypadku treningu po posiłku zawierającym większą ilość omega-3. Ten ostatni wynik jest szczególnie ciekawy, gdyż należałoby się spodziewać, że obecność większej ilości tłuszczów rybnych wpłynie korzystnie na oksydację.
Nie bez znaczenia może być tutaj element przystosowania organizmu. Aby określić przyczynę, konieczne staną się powtórne badania.
Jedz ryby!
Włącz do swojej diety większą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących z ryb. Może to być źródło naturalne w postaci ryb morskich lub też możesz uzupełniać dietę częściowo z tłuszczów pochodzących z suplementów diety.
Źródła Omega-3 (EPA i DHA) w 100 g:
Makrela - 2670 mg omega-3
Tuńczyk, surowy - 1298 mg omega-3
Dorsz - 195 mg omega-3
Łosoś dziki, wędzony - 2018 mg omega-3
Halibut - 522 mg omega-3
Węgorz - 653 mg omega-3