Kolejny gigant w UE. Słowacki wieżowiec na drugim miejscu
W Bratysławie na Słowacji wybudowane zostaną dwa nowe wieżowce. Wyższy osiągnie wysokość 260 metrów, a to oznacza, że przewyższy polski Varso Tower, który do dachu ma „zaledwie” 230 m. Czy polski wysokościowiec ostatecznie straci pierwsze miejsce?
Dwa nowe wieżowce w Bratysławie zaprojektowane przez holenderską firmę architektoniczną KCAP po ukończeniu staną się drugimi najwyższymi budynkami na Słowacji. Te dwie wieże o wysokości 260 i 180 m w znaczący sposób wpłyną na wygląd krajobrazu miejskiej stolicy.
Nowe wieżowce w Bratysławie. Jedne z najwyższych w Unii Europejskiej
Staną w dawnej dzielnicy przemysłowej miasta, która w ostatnich latach przeszła znaczną przebudowę, zamieniając swoją funkcję w węzeł łączący przestrzenie mieszkalne, handlowe i rekreacyjne. Projekt został wybrany przez jury w konkursie urbanistyczno-architektonicznym Eurovea City Concept Design Competition prowadzonego przez firmę deweloperską JTRE.
- Zwycięski projekt wyróżniał się innowacyjną koncepcją, wartością estetyczną i zrównoważonym rozwojem. Jury podkreśliło jego harmonijne połączenie z istniejącym środowiskiem miejskim, a jednocześnie wzbogaciło ten sam krajobraz o współczesne i funkcjonalne cechy. Proponowane wysokie budynki znacznie poprawią panoramę Bratysławy, wzmocnią jej tożsamość wizualną i wypromują jej europejski prestiż architektoniczny. Wyższy profil z kolei zwiększy pozycję miasta i jego atrakcyjność dla inwestorów i gości: budynki te staną się symbolem Bratysławy, reprezentując celowe i postępowe podejście do urbanistyki – wyjaśnił decyzję jury Michal Sedláček.
Jak przekazało JTRE międzynarodowy konkurs miał na celu "wyobrażenie sobie, w jaki sposób nowe wieżowce mogłyby uzupełnić dotychczas dość monotonny miejski krajobraz Bratysławy". Choć w tym przypadku lepiej pasowałoby "monotonny", ponieważ niska zabudowa w żaden sposób nie stanowi ujmy w wyglądzie miasta. Odrębną kwestią jest rozwój stolic, gdzie brak przestrzeni i ceny gruntów niejako wymuszają budowę coraz wyższych obiektów, ale to już nieco inna kwestia.
Bratysława rośnie w górę. Nowa inwestycja obok innego wysokościowca
W obu wieżowcach znajdzie się łącznie ok. 1100 mieszkań. Budynki utworzą dynamiczną kompozycję smukłych brył z charakterystycznymi schodkowymi koronami i tarasami oraz panoramicznymi oknami narożnymi zapewniającymi widoki na otaczający je krajobraz. U podstawy łączy je szklany pawilon przeznaczony na wspólną przestrzeń. Znajdzie się tam również zieleń oraz udogodnienia, takie jak przechowalnia rowerów i parking. Wieże mają stworzyć spójną kompozycję wraz z pobliskim budynkiem Eurovea (168 m) zgodną z Bratysławskim Studium Miejskim Strefy Wysokości, którego celem jest utrzymanie harmonijnego krajobrazu miejskiego przy jednoczesnym dostosowaniu do rozwoju wysokich budynków.
Zobacz również:
Nowoczesne budownictwo (zarówno ze względu na zmianę podejścia społeczeństwa, wymagania prawne, ale także względy czysto wizerunkowe) nieustanie wdraża technologie zmniejszające negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Nie inaczej jest w tym przypadku. Zarówno ustawienie budynków, jak i ułożenie balkonów/loggii ma zoptymalizować dostęp do światła słonecznego i minimalizować wpływ wiatru. Zostaną także zamontowane technologie energii odnawialnej, takie jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.
Wyższy budynek (260 m) stanie się drugim co do wysokości w Unii Europejskiej. Pierwszym wciąż pozostaje Varso Tower o wysokości 310 m. Choć jeśli porównalibyśmy wysokość do dachu, to słowacki wieżowiec przewyższa ten z Warszawy. Varso Tower bez iglicy ma jedynie 230 m wysokości.