Rozpoczęła się budowa największego budynku na świecie

Saudyjski deweloper New Murabba rozpoczął budowę wieżowca Mukaab w Rijadzie. To gigantyczny sześcian o boku 400 m w arabskim stylu. Wygląda, jakby cały był ze złota.

W Arabii Saudyjskiej ruszyła budowa największego budynku na świecie
W Arabii Saudyjskiej ruszyła budowa największego budynku na świecieNew Murabba/Ferrari PressEast News

Mukaab został zaprojektowany jako centralny punkt 19-kilometrowego osiedla New Murabba w północno-zachodniej części Rijadu. Firma deweloperska poinformowała o rozpoczęciu budowy. Obecnie trwają prace ziemne, których stan zaawansowania oceniany jest na 86 proc. Środki na budowę pochodzą z centralnego Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej.

Zaprojektowany przez AtkinsRéalis wieżowiec z zewnątrz będzie wyglądał jak gigantyczny sześcian o boku 400 m. Co prawda ta wysokość nie zagwarantuje mu podium wśród najwyższych drapaczy chmur świata, ale z wysokością przekraczającą 300 m znajdzie się na liście superwysokich wieżowców. Będzie jednak największym budynkiem w historii. Serwis Bloomberg określił go mianem "największej zbudowanej konstrukcji na świecie". Po wybudowaniu wyprzedzi fabrykę Boeing Everett w Stanach Zjednoczonych, która obecnie cieszy się mianem największego budynku na świecie.

New Murabba będzie gigantycznym sześcianem o boku 400 mNew Murabba/Ferrari PressEast News

Murabba: Nowy megaprojekt Arabii Saudyjskiej

Nowoczesny obiekt to dwa miliony metrów kwadratowych sklepów, atrakcji kulturalnych i turystycznych i atrium niemal tak wysokie jak budynek ze spiralną wieżą pośrodku. Rozmach inwestycji najlepiej pokazuje udostępnione wideo:

W szerszym ujęciu cała inwestycja będzie obejmowała ponad 100 tysięcy mieszkań, 9 tysięcy pokoi hotelowych, ponad 980 tys. metrów kwadratowych sklepów i 1,4 miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Znajdzie się tu 80 obiektów rozrywkowych, kulturalnych czy uniwersytet technologiczny.

Według Arabii Saudyjskiej projekt ma zostać ukończony do 2030 roku. To jeden z kilku mega projektów, które są obecnie realizowane w tym bliskowschodnim kraju z Funduszu Inwestycji Publicznych w ramach saudyjskiej wizji 2030, mającej na celu dywersyfikację gospodarki.

Najbardziej znanym i kontrowersyjnym projektem jest Neom - krytykowany za wpływ na środowisko i łamanie praw człowieka. Peter Frankental z Amnesty International w rozmowie z portalem Dezeen powiedział, że firmy pracujące nad Neomem stoją przed "dylematem moralnym" i powinny "dwa razy pomyśleć" o dalszym zaangażowaniu w projekt.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zbawienie czy przekleństwo? Adrian Kilar o niebezpieczeństwach, które wiążą się ze sztuczną inteligencjąPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas