W Chinach budują "tańczące" wieżowce. To projekt znanego studia

W zagłębiu biurowym, przez które każdego dnia przewija się 300 tys. osób znana pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects zaprojektowała dwa wieżowce z dużym łącznikiem, stojące na jeszcze większym podium obfitującym w zielone tarasy. Dynamiczna bryła przywodzi na myśl dwie postaci trzymające się za ręce w tańcu. W podstawie wysokiego na 400 m drapacza chmur znajdą się mieszkania, centrum przesiadkowe, łąki, a nawet... mokradła.

"Tańczące" wieżowce niedługo ozdobią krajobraz chińskiego miasta
"Tańczące" wieżowce niedługo ozdobią krajobraz chińskiego miastaZAHA HADID ARCHITECTSmateriał zewnętrzny

"Tańczące" wieżowce pełne zielonych rozwiązań

Patrząc na projektowane budynki, jednym z elementów, które przykuwają uwagę, jest podest. Zdecydowanie dużo się tam dzieje, co jest zasługą m.in. wystawionych na otaczającą obiekt przestrzeń tarasów z dużą ilością bujnej roślinności. Od góry przykrywać je będzie łącznik zaprojektowany w dynamicznym, ale charakterystycznych dla ZHA stylu. Całości efektu dopełniają połączenie gładkich i żebrowanych fragmentów fasady. Architekci zastosowali tu ściany kurtynowe, które nie mają funkcji nośnej, a stanowią jedynie przegrodę cieplną.

Tower C
Tower CZAHA HADID ARCHITECTSmateriał zewnętrzny

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 440 tys. mkw. Aby zmniejszyć oddziaływanie inwestycji na środowisko, planuje się jak najwięcej materiałów pozyskać z recyklingu. Ale to nie wszystko, ponieważ ciekawie dzieje się również w przypadku rozwiązań wodnych, w tym nawadniania tarasów. Zastosowano tam akwaponikę, która opiera się na stworzeniu cyklu zależności pomiędzy rybami, bakteriami i roślinami. Tradycyjnie stosuje się je w farmach wertykalnych. Tutaj rośliny będą karmiły ryby, których odchody, rozłożone przez bakterie posłużą do wytworzenia nawozu dostarczającego składniki pokarmowe roślinom.

Budowa Tower C ma zakończyć się w 2027 r. Wewnątrz, oprócz biur, pojawi się także hotel, galeria oraz lokale usługowo-gastronomiczne. Inwestycja ma być integralną częścią zielonego rozwoju metropolii, która nieustannie wyznacza nowe standardy rozwoju w Chinach. Budynek na przedstawionych wizualizacjach, futurystyczną bryłą wpisuje się w dynamiczny rozwój Shenzen, jednocześnie kontrastując z widocznymi, geometrycznymi bryłami sąsiednich budynków. Tower C ma charakterystyczny dla Zaha Hadid Architects kształt pełny ekspresyjnych, płynnych form. To styl zapoczątkowany przez zmarłą w 2016 r. założycielkę biura Zahę Hadid. Obecnie, w celu utrzymania charakterystycznego stylu brytyjskiej architekt pochodzącej z Iraku, wykorzystuje się sztuczną inteligencję, co przyznał w 2023 r. szef studia Patrick Schumacher.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Historia przyjaźni dwójki znanych komandosówPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas