Możesz stać się właścicielem zamku krzyżackiego na Mazurach. Nie zgadniesz ile kosztuje

Posiadać na własność kawałek historii to marzenie wielu osób. Teraz pojawiła się szansa, bowiem do kupienia jest zamek krzyżacki na Mazurach - jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Ale cena nie należy do najniższych - trzeba wydać kilka milionów złotych.

Zamek krzyżacki, który został wystawiony na sprzedaż, zlokalizowany jest we wsi Barciany w województwie warmińsko-mazurskim. To miejscowość zlokalizowana 18 km na północ od Kętrzyna oraz 8 km na południe od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. To obszar leżący w regionie Wielkich Jezior Mazurskich.

Zamek otoczony zielenią do kupienia

Powierzchnia użytkowa zamku wynosi 12 835 m km, a sam obiekt otaczają tereny zielone. Zamek posiada także własne jezioro, którym można dopłynąć w pobliże zabytkowego kościoła. Choć obecnie jest zarośnięte, to istnieje możliwość przywrócenia go do użytku pod kątem rekreacji.

Reklama

Jak informuje portal propertynews.pl, gdzie znajduje się ogłoszenie o sprzedaży zamku, w pobliżu jest wiele atrakcji turystycznych, a do samej posiadłości jest bardzo dobry dojazd.

Historia zamku w Barcianach

Pierwsze prace przy budowie zamku rozpoczęto prawdopodobnie już przed 1380 rokiem i trwały (w trzech etapach) do lat 20. XV wieku. Stał się istotnym punktem wypadowym dla Krzyżaków, z którego mogli atakować pobliską Litwę. Na początku wojny trzynastoletniej, w 1455 roku został spalony. W kolejnych latach był kilkukrotnie zdobywany przez różne wojska. W 1458 roku pozbawioną obrońców warownię zajęli nawet chłopi.

Był kilkukrotnie przebudowywany i modernizowany, przez co stracił cechy militarne na rzecz funkcjonalności. W ich wyniku powstał m.in. spichlerz (XVI w.) oraz budynek gospodarczy.

Ile jest warty zamek i co można z nim zrobić?

Zamkiem mogą zainteresować się inwestorzy, którzy będą chcieli stworzyć np. hotel, miejsce organizacji konferencji i wydarzeń kulturalnych lub obiekt związany ze sportem i rekreacją - to dzięki istnieniu wspomnianego jeziora. Dodatkową zaletą jest możliwość pozyskania dotacji na realizację inwestycji. Aby stać się posiadaczem tego kawałka historii, należy dysponować kwotą 8 milionów złotych.

Portal informuje także o pracach, które zostały do tej pory wykonane. To m.in. dopływ i odpływ ze zbiornika oraz uzyskanie zgody na wykorzystanie wody do utworzenia jeziora, renowacja murów zamkowych, badania archeologiczne czy uzyskanie zezwolenia na przeprowadzenie remontu wewnątrz zamku.

Przeczytaj także:

W Izraelu odnaleziono 1400-letni skarb, który przybliża historię Bliskiego Wschodu

Przenieśli wieżowiec na sąsiednią działkę z ludźmi w środku. To wyczyn inżynierii sprzed niemal stu lat

Średniowieczny manuskrypt na wyprzedaży garażowej. Grosze za skarb z XIII wieku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamek | Mazury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy