Oto najinteligentniejsze miasta na świecie. Lider jest bardzo blisko

Poznaliśmy tegoroczną edycję rankingu inteligentnych miast Juniper Research, który opiera się na ocenie transportu, infrastruktury, energii, oświetlenia, zarządzania miastem, technologii oraz łączności miejskiej. Zwycięzca?

Poznaliśmy tegoroczną edycję rankingu inteligentnych miast Juniper Research, który opiera się na ocenie transportu, infrastruktury, energii, oświetlenia, zarządzania miastem, technologii oraz łączności miejskiej. Zwycięzca?
Berlin został europejskim liderem smart city. Takie miasta to przyszłość /123RF/PICSEL

Jeśli chcecie przekonać się, jak wygląda prawdziwie inteligentne miasto, to musicie w weekend wsiąść w samochód i pojechać do Berlina, bo to właśnie niemiecka stolica może się pochwalić najwyższą pozycją na Starym Kontynencie w zestawieniu Juniper Research, czyli czołowych ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i rynku Internet of Things. Ich zdaniem na uwagę zasługują choćby oprogramowanie MaaS Jelbi, które poprawia infrastrukturę tranzytową poprzez ujednolicenie transportu publicznego i prywatnego w jednej aplikacji, a także proaktywne kroki w zakresie wspólnej mikromobilności i wytwarzania energii odnawialnej

Inteligentne miasto to przyszłość. Również środowiska

Reklama

Do pierwszej piątki załapały się też Londyn, Barcelona, Rzym i Madryt. A po co nam w ogóle inteligentne miasta? Zdaniem autorów raportu kluczowym czynnikiem napędzającym wdrażanie inteligentnych miast jest potencjał redukcji emisji, szczególnie w dobie coraz powszechniejszych nastrojów prośrodowiskowych. Przewiduje się, że emisje CO2 zaoszczędzone dzięki wdrożeniom inteligentnych miast w Europie osiągną 247 mln ton metrycznych do 2028 r., co będzie znacznym wzrostem ze 161 mln ton metrycznych w 2023 r., który pokazuje 53 proc. postęp, jaki inteligentne miasta mają osiągnąć w ciągu najbliższych pięciu lat.

A jak to wygląda w ujęciu globalnym? Jeszcze lepiej, bo przewiduje się, że oszczędności kosztów wynikające z wdrożeń inteligentnych miast osiągną do 2028 roku 249 miliardów dolarów, co będzie wzrostem o 158 proc. względem 96 miliardów dolarów z 2023 roku.

Oszczędności te odzwierciedlać mają finansowe skutki zmniejszonego zużycia energii i emisji z wdrożenia inteligentnych sieci, inteligentnego zarządzania ruchem i inteligentnego oświetlenia ulicznego.

Jeżeli zaś chodzi o miasta będące światowymi liderami smart city, to bezkonkurencyjny jest Szanghaj, a zaraz za nim znajdziemy Nowy Jork, Toronto, Seul oraz Shenzhen. Co zdecydowało o wygranej? Szanghaj jest liderem dzięki Suishenban Citizen Cloud, który zapewnia mieszkańcom miasta dostęp do ponad 1000 różnych usług, a także silnemu wdrożeniu 5G i wykorzystaniu innowacyjnych technologii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Berlin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama