Przemówienie Bidena w Arkadach Kubickiego. Miejsce wybrane nieprzypadkowo

Karol Kubak

Karol Kubak

Aktualizacja

We wtorek o godzinie 17.30 rozpocznie się przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych do Polaków. Będzie miało miejsce przy Arkadach Kubickiego - usytuowanej na skarpie w ogrodach zamkowych zabytkowej budowli. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo i to nie tylko ze względu na lokalizację.

Prezydent USA wygłosi przemówienie na scenie przy Arkadach Kubickiego w Warszawie
Prezydent USA wygłosi przemówienie na scenie przy Arkadach Kubickiego w Warszawie123RF/PICSEL

- Serdecznie zapraszamy na wystąpienie Prezydenta Joe Bidena, we wtorek 21 lutego 2023 r. o 17:30. Wystąpienie będzie miało miejsce w Arkadach Kubickiego (ogrody Zamku Królewskiego). - Tak ambasada poinformowała o wydarzeniu otwartym dla wszystkich zainteresowanych. To miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo. Zadecydowała historia, symbolika i lokalizacja.

Na przemówienie prezydenta Joe Bidena może przyjść każdy zainteresowany
Na przemówienie prezydenta Joe Bidena może przyjść każdy zainteresowanyAmbasada i Konsulat USA w Polscemateriał zewnętrzny

Dlaczego Joe Biden przemówi przy Arkadach Kubickiego?

Historia Arkad Kubickiego sięga I połowy XIX wieku. Wyjątkowe miejsce, które połączyło ogród górny zamku z ogrodem dolnym. Znajduje się w centrum Warszawy w miejscu, gdzie historia sięga znacznie wcześniejszych czasów - to na Zamku Królewskim odbywały się najważniejsze wydarzenia, co podkreślił Tomasz Drapała, kustosz działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie w rozmowie z RMF FM.

To tutaj od początku XVII wieku przebywali królowie, tu działa się historia, tu podejmowano najważniejsze decyzje, a teraz w tym właśnie miejscu przemówienie wygłosi prezydent Stanów Zjednoczonych.
mówił Tomasz Drapała

To również miejsce symboliczne, podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo ponad 85 procent  zabytkowego centrum Warszawy, doszczętnie zniszczono cały zamek. Arkady Kubickiego były jednym z niewielu ocalałych obiektów. Władze PRLu były niechętne jego odbudowie, ale ostatecznie się udało. Tak jak uda się odbudować Ukrainę po wojnie, którą wywołała Rosja.

Arkady Kubickiego są na Starym Mieście. Stare Miasto, tak jak cała Warszawa, było tragicznie zniszczone w czasie II wojny światowej, odbudowane z popiołów. Ta symbolika odbudowy z popiołów ma tak głębokie znaczenie, biorąc pod uwagę to, co chcemy zrobić, co zrobimy z Ukrainą.
powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski w wywiadzie z TVN24

Zabytek, który przetrwał wojnę

Za projekt Arkad Kubickiego odpowiadał Intendent Generalny Budynków Królewskich, wybitny architekt epoki klasycyzmu i stypendysta fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Jakub Kubicki. Wybudowane w latach 1818-1827 miały połączyć rozdzielone drogą górne i dolne ogrody zamkowe. Po ukończeniu budowy ludzie mogli swobodnie spacerować, podczas gdy ruch powozów i karet odbywał się w naziemnym tunelu.

Arkady przed 1899 rokiem
Arkady przed 1899 rokiemdomena publiczna

Zabytek został zrewitalizowany z uwzględnieniem współczesnych potrzeb w latach 1995-2009. Odzyskał dawną świetność, dzięki czemu stał się miejscem, gdzie chętnie zaczęto organizować uroczystości.

XIX-wieczne mury Arkad Kubickiego to unikalny w skali naszego kraju obiekt, urzekający niezwykłą, monumentalną architekturą i sąsiedztwem pięknego kompleksu ogrodowego.
czytamy na stronie Zamku Królewskiego w Warszawie
Arkady Kubickiego - współczesny wygląd
Arkady Kubickiego - współczesny wygląd123RF/PICSEL
Wnętrze Arkad
Wnętrze ArkadSzczebrzeszynskidomena publiczna
Tak wyglądała wizyta Joe Bidena w KijowieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas