Skąd się bierze katar i jak go szybko wyleczyć? To zależy od kataru
Katar to dość uciążliwy objaw charakteryzujący się między innymi gromadzeniem wydzieliny w nosie. Okazuje się, że kolor rzeczonej wydzieliny może pomóc w ustaleniu schorzenia. Skąd się w ogóle bierze katar i co może pomóc w pozbyciu się go? Odpowiadamy.

Skąd się bierze katar?
Katar, zwany również nieżytem nosa, to najczęściej objaw alergii lub infekcji wirusowej bądź bakteryjnej. Ów objaw charakteryzuje się przede wszystkim stanem zapalnym błon śluzowych nosa, co często współwystępuje z nadmiernym wydzielaniem śluzu, świądem, kichaniem, obrzękiem i zatkanym nosem.
Skąd się w ogóle bierze katar? Przyczyn może być wiele. Katar często jest reakcją alergiczną na alergeny obecne w środowisku. Nierzadko jest to niejedyny objaw - towarzyszyć mu mogą między innymi symptomy takie jak zaczerwienione oczy, nadmierne łzawienie, kaszel czy duszności.
Katar może być również efektem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Bardzo często towarzyszy przeziębieniu, grypie czy zapaleniu zatok.
Kolor kataru ma znaczenie
Barwa wydzieliny gromadzącej się w nosie w trakcie kataru może pomóc nam w określeniu tego, z jakiego rodzaju przypadłością mamy do czynienia.
Żółty katar może wskazywać na infekcję wirusową lub bakteryjną. Przeważnie taka wydzielina pojawia się w trakcie rozwoju choroby i wskazuje na to, że organizm walczy z zakażeniem.
Zielony katar, podobnie jak w przypadku żółtego, może oznaczać walkę organizmu z infekcją. Nieco częściej można zaobserwować go w przypadku infekcji bakteryjnej, choć może wystąpić również przy przedłużającej się infekcji wirusowej.
Wodnisty katar o przezroczystej barwie może oznaczać rozpoczynającą się infekcję wirusową lub alergię. Bardzo często jest to początkowe stadium zapalenia śluzówki nosa. W przypadku reakcji alergicznej mówimy tutaj o katarze siennym.
Co jest najlepsze na katar?
W zależności od źródła kataru, w pozbyciu się uporczywego objawu mogą pomóc leki, które wesprą organizm w walce z infekcją wirusową lub bakteryjną. Można wypróbować również domowe sposoby, takie jak na przykład napar z cebuli czy napar ziołowy z rumianku. Jeżeli źródłem kataru jest alergia, to wówczas warto zażyć środki przeciwhistaminowe oraz unikać alergenów. Wtedy nieznośny symptom powinien stosunkowo szybko odpuścić.
Na katar mogą także pomóc inhalacje przygotowane z udziałem olejków eterycznych (na przykład miętowych bądź eukaliptusowych). Co więcej, płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej może znacząco ułatwić pozbycie się wydzieliny.
Co ważne - jeśli katar utrzymuje się przez dłuższy czas, to wówczas lepiej jest zasięgnąć porady lekarza specjalisty.