Sprawdź, ile utyjesz po rzuceniu palenia
W zależności od tego, jak człowiek jest bardzo uzależniony od palenia można określić, ile przytyje po rzuceniu nałogu.
Powszechnie się uważa, że po rzuceniu palenia natychmiast nałogowcy przerzucają sia na zamienniki. Najczęściej jest to jedzenie. Japońscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie osób, które rzuciły palenie i wyniki okazały się zaskakujące.
Mężczyźni, którzy rzucili palenie wcześniej paląc około 15 papierosów dziennie, w ciągu trzech lat od rzucenia palenia przybierają na wadze średnio 2,8 kilograma, a kobiety - 3,8 kilograma. 10 procent byłych palaczy może w bardzo łatwy i szybki sposób przytyć aż 13 kg. Jednak zazwyczaj po 7-8 latach udaje się te kilogramy zrzucić.
Przez 3 miesiące naukowcy pod przewodnictwem Koji Hasegawy z centrum medycznym w Kioto badali osoby, które w ostatnich latach całkowicie rzuciły palenie. Wśród nich było 132 mężczyzn i 54 kobiety, których wiek wahał się od 22 do 81 lat, a staż palenia papierosów od 5 do 60 lat.
Lekarze wykonali analizę krwi pacjentów, obserwowano ich stan psychiczny i starali się określić stopień uzależnienia od nikotyny wykonując testy medyczne, jak też za pomocą testu Fagerströma, składa się z 6 pytań, za każdą z odpowiedzi można otrzymać od 0 do 3 punktów. Maksymalna liczba punktów wynosi 10. Taki wynik oznacza, że osoba jest chorobliwie uzależniona od nikotyny. Mówi on także o średniej liczbie spalonych papierosów.
Jest on bardzo prosty do wykonania i każdy może sprawdzić, w jak dużym stopniu jest uzależniony od nikotyny i czy musi zacząć się martwić.
Jak się okazało po przeprowadzeniu testów, najbardziej zagrożone przytyciem są osoby, które na teście zdobyły ponad 5 punktów, to znaczy, że są poważnie uzależnione od nikotyny. Wszyscy ci, którzy na teście mieli wynik poniżej pięciu punktów zwiększali swoją masę zaledwie o 3,4 procenta, co uznano za możliwy do popełnienia błąd pomiarowy.
Sprawdźcie więc na teście poziom swego uzależnienia, a wówczas będziecie mogli się przekonać, jak bardzo przytyjecie po rzuceniu palenia.