To jedzenie ratuje ci życie

Nie czekaj bezczynnie, aż dopadną cię zawał, wirusy lub nowotwory. Idź na zakupy do supermarketu i zawalcz o swoje zdrowie - "Men's Health" podaje ich listę.

Awokado - dla serca , pomidory - przeciwko rakowi
Awokado - dla serca , pomidory - przeciwko rakowiAFP

Blisko pół miliona ludzi przebadała instytucja Cancer Research UK, aby sprawdzić, jak wiele osób zachoruje kiedyś na raka. Wnioski? Zagrożone jest aż ok. 30 proc. populacji. By zmniejszyć w przyszłości konieczność leczenia u onkologa, po prostu jedz dodatkową porcję warzyw każdego dnia - w ten sposób obniżysz ryzyko śmierci z powodu nowotworów aż o jedną piątą.

• 1 - AWOKADO. Zastąp majonez pastą z awokado (1 dojrzałe, miękkie awokado, 2 jajka na twardo, 1-2 łyżki majonezu, szczypiorek lub zielona cebulka, sól i pieprz - zmiksuj wszystko na gładką masę).Ten coraz popularniejszy w Polsce owoc nie tylko zawiera zdrowe dla serca jednonienasycone kwasy tłuszczowe - naukowcy z Ohio State University odkryli, że niektóre zawarte w nim związki chronią przed rakiem jamy ustnej.

• 2 - CZOSNEK. Substancja, która nadaje mu paskudny zapach, jest zarazem silnym środkiem przeciwrakowym. Pod warunkiem że nie dodasz go do jedzenia od razu po posiekaniu. - Rakobójczy enzym alinaza będzie w pełni gotowy do walki z nowotworami, jeśli poczekasz z tym ok. 10 minut - radzi dietetyk Rita Fonseca Silva.

• 3 - KAPARY. Gdy naukowcy z uniwersytetu w Palermo dodali kapary do mięsa i poddali je symulacji procesów trawiennych, odkryli, że w ten sposób można uchronić organizm przed powstawaniem związków mogących uszkodzić DNA.

• 4 - TOFU. Japończycy nie tylko zajadają się nim, ale też wnikliwie je badają. I dzięki temu ustalili, że jeden z zawartych w nim fitohormonów może pomóc facetom ustrzec się raka prostaty. Następna randka w japońskiej restauracji?

• 5 - SER RICOTTA I MIÓD. Wystarczy dodać miodu do sera ricotta, aby otrzymać świetny kremowy deser. A przy tym zdrowy, bo ser ricotta jest zrobiony z serwatki i zawiera cysteinę, która wspomaga ciało człowieka w produkcji antyoksydantów.

• 6 - CYTRYNA. Jej skórka zawiera D-limonen - substancję nadającą cytrynie charakterystyczny zapach i czyniącą z niej silną broń przeciwko rakowi skóry. Zdaniem uczonych z Arizona University, 1 łyżeczka skórki cytrynowej tygodniowo może zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór nawet o 30 proc.

• 7 - BUŁKA TARTA. Zamiast używać zwykłej bułki tartej, zrób własną z czerstwego pieczywa pełnoziarnistego. Nie tylko będzie miała mniej kalorii, ale też będzie bogatsza w błonnik, który pomaga zredukować zagrożenie zachorowaniem na różne rodzaje nowotworów.

Walcz z oponą

Trzymanie linii powinno być jednym z twoich priorytetów. Te produkty pozwolą ci po posiłku dłużej czuć się sytym i uniknąć objadania się. Otyłość to bowiem nie tylko gorszy wygląd - dźwiganie zbędnych kilogramów oznacza większe ryzyko zawału i raka oraz powoduje problemy z wątrobą, impotencję, bezpłodność i chrapanie.

Parmezan to więcej białka do posiłku
AFP

• 9 - OLIWA Z OLIWEK EXTRA VERGINE. Mniej szlachetne oliwy mają gorszy smak i mniej rakobójczych antyoksydantów - tłumaczy Elena Paravantes z Hellenic Dietetic Association.

Dlatego nie skąp pieniędzy, wybierając oliwę - to fałszywa oszczędność zarówno z kulinarnego, jak i ze zdrowotnego punktu widzenia.

• 10 - PARMEZAN. Posypuj swoje zapiekanki, spaghetti, sałatki i kanapki tartymi twardymi serami w rodzaju parmezanu, a dodasz w ten sposób więcej białka do swoich posiłków. - Klucz do sukcesu to dodawanie białka do wszystkiego, co jesz. Dzięki temu będziesz szybciej czuł się syty i spalisz więcej kalorii w ciągu dnia - tłumaczy dr Milton Stokes z Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego.

• 11 - MAŚLANKA. Ma znacznie mniej tłuszczu niż śmietana, a może ją w wielu przypadkach z powodzeniem zastąpić, np. jako dodatek do purée z ziemniaków. Poza tym zimna świetnie gasi pragnienie i dostarczy ci trochę białka.

• 12 - MĄKA KUKURYDZIANA. Wmieszaj garść tej mąki do swojej zupy, a dzięki zawartej w mące skrobi natychmiast nabierze ona gęstszej konsystencji, a dodatkowo wzbogacisz ją o przeciwutleniacz o nazwie zeaksantyna, który pozwala zachować zdrowy wzrok.

• 13 - MAKARON RAZOWY. Owszem, dłużej się gotuje, ale też dłużej jest trawiony, dzięki czemu dłużej będziesz czuł się najedzony.

Poza tym jedna porcja takiego makaronu to 2 razy więcej błonnika, białka i żelaza niż zawiera makaron z białej mąki.

• 14 - KUKURYDZIANE NACHOS. Ich przewaga nad chipsami ziemniaczanymi jest bezdyskusyjna: mają o 1/3 niższy indeks glikemiczny, o 1/3 mniej tłuszczu i są wolne od akrylamidu - silnie rakotwórczej substancji, wywołującej nowotwory układu pokarmowego.

Wzmocnij serce

Jedząc produkty o zmniejszonej zawartości tłuszczu, obniżysz poziom złego cholesterolu o 29 proc. - obliczyli specjaliści z University of Toronto. Jeśli do tego będziesz jadł więcej owoców i warzyw, zmniejszysz ryzyko ataku serca aż o 1/3. A gdy zrezygnujesz z soli (wszystkie produkty, które jesz, zawierają ich dostateczną ilość), ominie Cię też problem nadciśnienia.

• 15 - SOS SOJOWY. Ten popularny składnik wielu azjatyckich potraw ma aż 150 razy silniejsze działanie antyoksydacyjne niż wit. C i 10 razy lepiej zwalcza wolne rodniki niż czerwone wino. Ale szukaj na sklepowych półkach tylko takiego sosu, który wyprodukowano w drodze fermentacji, bez alkoholu. A jeszcze lepiej, jeśli znajdziesz go w wersji niskosodowej.

Papryka chili przyspiesza metabolizm
AFP

• 17 - NALEŚNIKI. Zamiast mąki pszennej użyj do zrobienia ciasta mąki gryczanej. Przed smażeniem takich naleśników trzeba poczekać co najmniej 30 min, ale warto, bo tak zrobione będą miały więcej białka i błonnika, a mniej kalorii.

• 18 - PAPRYKA CHILI. Nadająca jej ostrość kapsaicyna pośrednio przyspiesza metabolizm nawet o kilkanaście procent i zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie.

• 19 - DOMOWY HAMBURGER. Zamiast robić kotlety z samego mięsa, dodaj do niego pieczarki, oliwę i dowolne warzywa, na jakie masz ochotę. W twojej kanapce będzie dzięki temu mniej niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego, a więcej m.in. ergotioneiny - antyoksydantu z grzybów, który zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych.

• 20 - PEŁNOZIARNISTA PITA. Taka pita ma nad równie zdrowym pełnoziarnistym chlebem zasadniczą przewagę - łatwiej w niej zmieścić większą ilość warzyw bez ryzyka, że wszystko się niespodziewanie rozleci. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu Harvarda, każda porcja warzyw dziennie zmniejsza ryzyko zawału o 4 proc.

• 21 - SER FETA. Zamiast serów żółtych nakładaj na swoje kanapki ser feta lub serek wiejski, bo mają one o ok. 1/3 mniej tłuszczu niż ich długo dojrzewający kuzyni.

• 22 - FASOLKA Z PUSZKI. Jest świetnym źródłem białka i błonnika i można ją dodać do wielu potraw, ale ma, niestety, także dużo soli. Aby się jej pozbyć, odsącz ją i mocz przed użyciem przez 3 minuty - w ten sposób wypłuczesz ok. 30 proc. zbędnego sodu.

• 23 - CZERWONA SOCZEWICA. Aby zrobić niskotłuszczowe lasagne, połowę mielonego mięsa zastąp soczewicą. - Jest w niej niewiele tłuszczu i dużo błonnika, więc nie przytyjesz i długo po posiłku nie będziesz głodny - wyjaśnia dietetyczka Corina Norris.

• 24 - GORZKA CZEKOLADA. Pochłonięcie całej tabliczki naraz to nie najlepszy pomysł, ale 1-2 kostki dziennie dostarczą ci flawonoidów i polifenoli, które obniżają ryzyko chorób serca i nie pozwalają cholesterolowi rozpanoszyć się w organizmie.

Niszcz mikroby

Jeśli porównasz swój organizm do silnika, to witaminy będą odpowiednikiem oleju silnikowego, niezbędnego, aby motor sprawnie i równo pracował. Badanie opisane w "Internal Medicine" dowodzi, że zaspokajając dzienne zapotrzebowanie ciała na witaminy, przedłużasz swoje życie o średnio 7 proc., a "Journal of the American Medical Association" potwierdza, że dzięki temu o 20 proc. rzadziej łapiesz przeziębienia.

Szpinak to bogate źródło witamin
AFP

• 26 - PIECZARKI. Te niedoceniane grzyby ochronią cię przed wirusami, wzmacniając Twój system odpornościowy - twierdzą naukowcy z Tufts University w Bostonie. Antyoksydanty, w które bogate są pieczarki, zwalczają także komórki rakowe. Jeśli zastąpisz połowę ryżu lub makaronu (100 g) podduszonymi pieczarkami (200 g), twój obiad "schudnie" o 200 kcal.

• 27 - ŚWIEŻA MIĘTA. Następnym razem, gdy będziesz robił sobie kanapki, nałóż na nie listek mięty. - Nie tylko doda oryginalnego smaku jedzeniu, ale także wyraźnie podniesie twoje dziennie spożycie witaminy A - podkreśla Krieger.

• 28 - MŁODY SZPINAK. Przez kilkadziesiąt lat sądzono, że szpinak jest świetnym źródłem żelaza, aż zorientowano się, że ktoś kiedyś źle postawił przecinek w swoich obliczeniach. Nie zmienia to jednak faktu, że jest bogaty w witaminy i wzbogaca smak kanapek, spaghetti i wielu innych potraw.

• 29 - PÓŁTŁUSTE MLEKO. Nawet jeśli zastąpiłeś czekoladowe płatki śniadaniowe płatkami owsianymi albo muesli, nie znaczy to jeszcze, że wykorzystujesz w pełni ich potencjał zdrowotny. Nawet do 40 proc. witamin z płatków rozpuszcza się w mleku, dlatego właśnie nim zalewaj czasem rano zawartość swojej miski.

• 30 - PIETRUSZKA. Możesz dodać garść świeżej zielonej pietruszki do niemal każdej potrawy, którą przyrządzasz. Świetnie pasuje do większości pikantnych dań, a 30 g (garść) zawiera niemal 70 proc. wit. C, 50 proc. wit. A i 10 proc. żelaza, których potrzebujesz w ciągu dnia. No i znakomicie odświeża oddech.

Veronika Ruff, Adam Furyk

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas