To najdłuższe budynki na świecie. Niektóre mają ponad kilometr długości!

Zwiększająca się liczba ludności i wzrost liczby mieszkańców miast sprawiają, że niezbędne jest pomieszczenie tysięcy osób na stosunkowo niewielkiej powierzchni. W tym celu doskonale sprawdzają się drapacze chmur, których wysokość niekiedy jest powodem do dumy. Ale są też budynki, które imponują długością. Zobaczmy kilka z nich.

W XX wieku, by pomieścić dużą ilość ludzi, architekci niekiedy sięgali po nietypowe rozwiązania projektując wyjątkowo długie budynki. Na zdjęciu falowiec w Gdańsku
W XX wieku, by pomieścić dużą ilość ludzi, architekci niekiedy sięgali po nietypowe rozwiązania projektując wyjątkowo długie budynki. Na zdjęciu falowiec w Gdańsku123RF/PICSEL

Obecnie najczęściej możemy podziwiać budynki, które pną się do góry na dziesiątki czy setki metrów. W XX wieku, by pomieścić dużą ilość ludzi, architekci niekiedy sięgali po nietypowe rozwiązania, projektując wyjątkowo długie budynki. Wśród nich są nie tylko te o długości ponad 200 czy 300 metrów, ale również takie, których długość przekracza kilometr.

Karl-Marx-Hof, Austra

Modernistyczny blok mieszkalny w Wiedniu dzięki swojej długości około 1100 metrów, uznawany jest za najdłuższy tego typu budynek na świecie. Zbudował go w latach 1927-1930 Karl Ehn, uczeń Otto Wagnera - czołowego austriackiego architekta i urbanisty okresu secesji i początku modernizmu.

Widok na Karl-Marx-Hof. Choć w pierwszej chwili w oczy rzuca się fragment budynku w centralnej częsci zdjęcia, to patrząc również na drugą część w lewym górnym rogu widać niesamowitą długość budynkuKasa Fue/CC BY-SA 4.0Wikipedia

Wiele zdjęć Karl-Marx-Hof przedstawia fragment budynku z charakterystyczną elewacją z czerwonego kamienia, przez co już w chwili oddania sprawiał wrażenie twierdzy. Jednak pozostała część budynku jest bardziej subtelna i utrzymana w jaśniejszej kolorystyce. W budynku znajdują się 1382 mieszkania.

Mocno cofnięte skrzydło środkowe z sześcioma monumentalnymi wieżami zabytkowego zespołu mieszkalnego Karl-Marx-Hof© C.Stadler/Bwag/CC-BY-SA-4.0Wikipedia

Cztery postacie nad okrągłymi łukami są dziełem rzeźbiarza Josefa Franza Riedla (1884-1965) i symbolizują wolność, troskę, oświecenie i kulturę fizyczną.

Le Lignon, Szwajcaria

Wybudowany w latach 1964-1966 zespół trzech budynków znajduje się w Vernier w Szwajcarii. Jest jednym z największych kompleksów mieszkalnych na świecie. Najdłuższy budynek ma niecałe 1100 metrów długości, towarzyszą mu dwa inne wieżowce o 29 i 34 piętrach. Choć kompleks może pomieścić nawet 10 tys. mieszkańców, to obecnie mieszka tu niecałe 6 tys. ludzi. Biorąc jednak pod uwagę liczebność całej miejscowości, która wynosi około 34 tys. ludzi, i tak robi to wrażenie.

Najdłuższy budynek kompleksu Le Lignon ma niemal 1,1 kmPort(u*o)s/CC BY 3.0Wikipedia
Kompleks budynków Le Lignon, 2011 rokCalimo/CC BY-SA 3.0Wikipedia

Der Koloss von Prora, Niemcy

Kompleks identycznych budynków, wybudowanych w linii, równolegle do plaży i znany jako "Prora" znajduje się w gminie Binz na wyspie Rugia u naszego zachodniego sąsiada. Wybudowany został przez nazistów w latach 1936 - 1939 w ramach projektu "Siła dzięki radości" (niem. Kraft durch Freude).

Zachowany fragment kompleksu Prora o długości 3 kilometrówKlugschnacker/CC BY-SA 3.0Wikipedia

Choć poszczególne budynki mają niecałe 500 metrów, to cały kompleks zaprojektowano na długości 4,5 km, na 20 tys. osób. Nigdy jednak nie został ukończony. Zachowała się część o długości 3 kilometrów oraz fragment ruin nieco oddalony od użytkowanej części.

Prora w całej 4,5-kilometrowej okazałości. Na pierwszym planie ruiny, dalej przerwa o długości ok. 500 metrów i użytkowana część o długości ok. 3 kilometrów123RF/PICSEL

Obecnie mieści się tu duże schronisko młodzieżowe, hotel i apartamenty wakacyjne.

Fragment kompleksu Prora, 2004 rokSteffen Löwedomena publiczna
Widok od południa odnowionego budynku, 2019 rokLappländer/CC BY-SA 4.0Wikipedia

Falowiec, Gdańsk  

Falowce to ogólnie typ budynku, którego bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia znajdują się na galeriach połączonych klatkami (stąd inna ich nazwa — galeriowce). W Polsce budowane były od lat 60. I 70. (w Gdańsku), a od lat 80. również w innych miastach (m.in. w Łodzi).

Najbardziej znanym i jednocześnie najdłuższym falowcem jest budynek znajdujący się na gdańskim osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Powstawał w latach 1970 - 1973. Już w trakcie jego budowy do mieszkań wprowadzali się mieszkańcy, dzięki czemu mogli podziwiać budowę kolejnych sekcji. Jego długość to 860 metrów, wysokość 32 metry, a szerokość 13 metrów.

Falowiec przy ulicy Obrońców Wybrzeża na Przymorzu, GdańskJohan von Nameh/CC BY-SA 3.0Wikipedia

Przeczytaj także:

Muzyka w sercu paryskiego metra. O brzmienie dba specjalne juryOLIVIER FENIET / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas