To najdłuższe budynki na świecie. Niektóre mają ponad kilometr długości!

Zwiększająca się liczba ludności i wzrost liczby mieszkańców miast sprawiają, że niezbędne jest pomieszczenie tysięcy osób na stosunkowo niewielkiej powierzchni. W tym celu doskonale sprawdzają się drapacze chmur, których wysokość niekiedy jest powodem do dumy. Ale są też budynki, które imponują długością. Zobaczmy kilka z nich.

Obecnie najczęściej możemy podziwiać budynki, które pną się do góry na dziesiątki czy setki metrów. W XX wieku, by pomieścić dużą ilość ludzi, architekci niekiedy sięgali po nietypowe rozwiązania, projektując wyjątkowo długie budynki. Wśród nich są nie tylko te o długości ponad 200 czy 300 metrów, ale również takie, których długość przekracza kilometr.

Karl-Marx-Hof, Austra

Modernistyczny blok mieszkalny w Wiedniu dzięki swojej długości około 1100 metrów, uznawany jest za najdłuższy tego typu budynek na świecie. Zbudował go w latach 1927-1930 Karl Ehn, uczeń Otto Wagnera - czołowego austriackiego architekta i urbanisty okresu secesji i początku modernizmu.

Reklama

Wiele zdjęć Karl-Marx-Hof przedstawia fragment budynku z charakterystyczną elewacją z czerwonego kamienia, przez co już w chwili oddania sprawiał wrażenie twierdzy. Jednak pozostała część budynku jest bardziej subtelna i utrzymana w jaśniejszej kolorystyce. W budynku znajdują się 1382 mieszkania.

Cztery postacie nad okrągłymi łukami są dziełem rzeźbiarza Josefa Franza Riedla (1884-1965) i symbolizują wolność, troskę, oświecenie i kulturę fizyczną.

Le Lignon, Szwajcaria

Wybudowany w latach 1964-1966 zespół trzech budynków znajduje się w Vernier w Szwajcarii. Jest jednym z największych kompleksów mieszkalnych na świecie. Najdłuższy budynek ma niecałe 1100 metrów długości, towarzyszą mu dwa inne wieżowce o 29 i 34 piętrach. Choć kompleks może pomieścić nawet 10 tys. mieszkańców, to obecnie mieszka tu niecałe 6 tys. ludzi. Biorąc jednak pod uwagę liczebność całej miejscowości, która wynosi około 34 tys. ludzi, i tak robi to wrażenie.

Der Koloss von Prora, Niemcy

Kompleks identycznych budynków, wybudowanych w linii, równolegle do plaży i znany jako "Prora" znajduje się w gminie Binz na wyspie Rugia u naszego zachodniego sąsiada. Wybudowany został przez nazistów w latach 1936 - 1939 w ramach projektu "Siła dzięki radości" (niem. Kraft durch Freude).

Choć poszczególne budynki mają niecałe 500 metrów, to cały kompleks zaprojektowano na długości 4,5 km, na 20 tys. osób. Nigdy jednak nie został ukończony. Zachowała się część o długości 3 kilometrów oraz fragment ruin nieco oddalony od użytkowanej części.

Obecnie mieści się tu duże schronisko młodzieżowe, hotel i apartamenty wakacyjne.

Falowiec, Gdańsk  

Falowce to ogólnie typ budynku, którego bryła i układ balkonów przypominają falę, a wejścia znajdują się na galeriach połączonych klatkami (stąd inna ich nazwa — galeriowce). W Polsce budowane były od lat 60. I 70. (w Gdańsku), a od lat 80. również w innych miastach (m.in. w Łodzi).

Najbardziej znanym i jednocześnie najdłuższym falowcem jest budynek znajdujący się na gdańskim osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Powstawał w latach 1970 - 1973. Już w trakcie jego budowy do mieszkań wprowadzali się mieszkańcy, dzięki czemu mogli podziwiać budowę kolejnych sekcji. Jego długość to 860 metrów, wysokość 32 metry, a szerokość 13 metrów.

Przeczytaj także:

Wieś z Beskidu Śląskiego wyróżniona przez Światową Organizację Turystyki

Ma kształt gitary, a laserowe struny sięgają nieba. Zobacz hotel dla fanów muzyki rozrywkowej

Najbardziej rozczarowujące miejsca na świecie. Tych miast lepiej unikać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy