Trauma z dzieciństwa daje o sobie znać w dorosłym życiu. Nie przegap tego sygnału

Najnowsze badania sugerują, że trauma z dzieciństwa ma na nas wpływ nie tylko psychicznie, ale również objawia się fizycznie. U osób, które zmagają się z traumą z dzieciństwa, zauważono jeden objaw, który jest częstszy, niż w przypadku osób bez takiego bagażu emocjonalnego.

Częste bóle głowy mogą być wynikiem traumy
Częste bóle głowy mogą być wynikiem traumy 123RF/PICSEL

Trauma z dzieciństwa ciągnie się za nami latami

Doświadczenie traumy w dzieciństwie jest dosyć powszechnym zjawiskiem na świecie. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, co najmniej jedno na siedmioro dzieci w USA doświadczyło w zeszłym roku przemocy lub zaniedbania. Natomiast obecnie około 64 procent Amerykanów przyznaje się, że w dzieciństwie doświadczyło co najmniej jednego, potencjalnie traumatycznego zdarzenia.

Dotyczy to między innymi tego, czy sami byli ofiarą przemocy, czy świadkiem przemocy na kimś innym, czy doświadczyli utraty kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa. Okazuje się, że jednym z następstw utrzymującej się i często nieleczonej traumy są częste i bolesne bóle głowy w wieku dorosłym. Badanie będące metaanalizą dostępnych danych i dowodów wykazało, że osoby, które doświadczyły traumy w dzieciństwie, częściej zgłaszały zaburzenia związane z dotkliwym bólem głowy.  

Trauma przejawia się w życiu dorosłym na różne sposoby

Trauma i inne urazy na psychice mogą mieć wiele skutków zdrowotnych u dzieci. Wiadomo również, że skutki nadużyć wobec dzieci mogą objawiać się po latach w różnoraki sposób. U niektórych będą o zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, u innych opóźnienia w uczeniu się, a jeszcze u innych będzie to depresja i lęki. Autorzy najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie „Neurology” chcieli sprawdzić, czy dotyczy to również zwiększonego ryzyka dotkliwego bólu głowy.

Biorąc pod uwagę, że pierwotne bóle głowy należą do głównych przyczyn niepełnosprawności na świecie oraz wysoką częstość występowania urazów z dzieciństwa na świecie, chcieliśmy sprawdzić, czy istnieje związek.
Mówi jedna z autorów badania Catherine Kreatsoulas.

Ból głowy może być wynikiem traumy

Autorzy badania odwiedzili kliniki neurologiczne, by spotkać się z pacjentami cierpiącymi na bóle głowy. Pacjenci często zgłaszali, że doświadczyli jakiegoś rodzaju traumy w dzieciństwie. Do tej pory dane dotyczące powiązania bólu głowy z traumą nie były systematycznie gromadzone i badane w wielu krajach. W ankiecie wzięło udział łącznie 154 739 pacjentów z 19 krajów.  

31 procent zgłosiło co najmniej jedno traumatyczne przeżycie z dzieciństwa, a u 16 procent stwierdzono pierwotne bóle głowy lub bóle niezwiązane z żadną inną chorobą podstawową. U osób, które doświadczyły traumy w dzieciństwie, ryzyko późniejszej diagnozy pierwotnego bólu głowy było o 48 procent większe niż u osób bez traumy. Jeszcze większe ryzyko dotyczyło osób, które doświadczyły wielu traumatycznych wydarzeń w swoim dzieciństwie.

Naukowcy postanowili sprawdzić również, jak rodzaj traumy wpływa na ryzyko wystąpienia tych objawów. Na ten przykład, urazy związane z zagrożeniem dotyczącym przykład przemocy powiązane zostały z 46-procentowym wzrostem ryzyka, natomiast urazy związane z deprywacją wiązały się z 35-procentowym wzrostem.  

Nie chodzi tutaj o bezpośrednio związek przyczynowo-skutkowy, a o wykazanie pewnej korelacji między bólem głowy w dorosłym życiu a doświadczeniem traumy w dzieciństwie. Dzięki tej wiedzy lekarze będą mogli badać pacjentów, którzy zgłaszają się z nękającym bólem głowy również pod kątem traumy i ewentualnie przekierować ich do odpowiedniego specjalisty.  

Ważne jest, aby pamiętać, że nasze ustalenia odzwierciedlają ostrożne szacunki, ponieważ prawdziwe wyniki związku są prawdopodobnie wyższe ze względu na delikatny charakter zgłaszania traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa.
Mówi Kreatsoulas.
Z faweli na deski teatru. Historia 19-latka inspirujeAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas