Więcej RAM-u w twojej głowie
Lepsza pamięć operacyjna przekłada się na wyższe zarobki, powodzenie u kobiet, energię, zdrowie i dłuższe życie. Oto, jak zadbać o swoje szare komórki.
W zdrowym ciele zdrowy mózg
Jak?
Aby wpompować więcej krwi do szarych komórek, stosuj naprzemienne cykle w swoim treningu kardio - najpierw sprint przez 30 sekund, a potem bieg w wolniejszym tempie przez 90 s. Powtórz co najmniej sześć razy. Jak wynika z badań naukowców z University College w Londynie, ćwiczenia o średniej intensywności obniżają poziom czynnika martwicy nowotworów alfa (TNF-a), który działa jak wyzwalacz choroby Alzheimera.
Daj mózgowi zajęcie, niech się uczy
Jak?
Zamiast nudzić się albo jeszcze gorzej - bezsilnie wkurzać, stojąc w korku ulicznym w drodze do pracy, słuchaj MP3 z nagranymi lekcjami języka obcego. Po trzech miesiącach dogadasz się z obcokrajowcem, a po 10 miesiącach zdasz ustny test z języka, bo według specjalistów do przejścia np. Key English Test (KET) potrzeba 180-200 godzin nauki.
Jak?
W specjalnym wydaniu Men's Health COACH Dieta dla aktywnych na str. 62 znajdziesz doskonały przepis na curry z indyka i warzyw. Pamiętaj, że najlepsze (i najskuteczniejsze) curry znajdziesz w postaci pasty w sklepach ze zdrową żywnością. Aktywność przeciwutleniająca kurkuminy zwiększa się ponad 1000-krotnie w połączeniu z pieprzem.
Jak?
Spróbuj ubierać się z zamkniętymi oczami albo jeść za pomocą lewej ręki (leworęczni - prawej). "Przez odpowiednie ćwiczenia możesz podarować swojemu mózgowi nawet 10 dodatkowych lat pełnej sprawności" - mówi prof. Murali Doraiswamy z Duke University. Polecamy książkę "Neurobik - zadbaj o kondycję mózgu" autorstwa Manninga Rubin i Masakazu Katsury (wyd. Klub Dla Ciebie). Jest tam znacznie więcej zaskakujących i zabawnych ćwiczeń, które możesz wykonywać wszędzie.
Im lepiej śpisz, tym szybciej myślisz
Jak?
Staraj się kłaść do łóżka o tej samej porze. Specjaliści od spania z Kansas State University przekonują, że najważniejsza dla dobrego wypoczynku jest regularność. Zamiast w nocy gapić się w ekran, oglądając kolejną powtórkę znanego Ci programu, lepiej wyprowadź psa, weź prysznic, napij się mleka i idź spać.
mózgu rezerwę, która przyda Ci się wtedy, gdy wiek dobierze Ci się do szarych komórek. Będziesz miał wystarczającą liczbę połączeń, żeby przez długie lata zachować żywotność umysłu. Badania przeprowadzone przez Washington University School of Medicine pozwoliły stwierdzić, że każdy dodatkowy rok edukacji zmniejsza ryzyko otępienia starczego o 13-18 proc. Nie musi to być koniecznie paleontologia czy stosunki międzynarodowe - liczy się każdy kurs, na którym uczysz się nowych umiejętności.
Jacek Szumski