Do Katowic ze Lwowa przyleciał tajemniczy Airbus należący do Wizz Air

We wtorek, entuzjaści aplikacji FlightRadar24 zauważyli, że ze Lwowa do Katowic leci rejsowy Airbus. Jak to w ogóle możliwe, skoro przestrzeń powietrzna nad Ukrainą jest zamknięta?

Airbus A320 od Wizz Air przyleciał do Katowic ze Lwowa
Airbus A320 od Wizz Air przyleciał do Katowic ze LwowaTwitter

Jak wynika z danych z serwisu FlightRadar24, tajemniczy lot samolotu linii Wizz Air odbył się we wtorek. Airbus wystartował ze Lwowa o godz. 14.55, a na lotnisku w Pyrzowicach wylądował o godz. 15.43. Internauci początkowo myśleli, że samolot posłużył do ewakuacji jakichś ważnych osobistości.

Tym bardziej było to dziwne wydarzenie, że samolot miał włączone transpondery, a nad całą Ukrainą od początku wojny jest zamknięta przestrzeń powietrzna. Co ciekawe, informacja o locie została zapisana i udostępniona w sieci. Internauci zastanawiali się, dlaczego przewoźnik nie obawiał się ataku rakietowego Rosji, która mogła uznać samolot za zagrożenie.

Tajemniczy lot samolotu Wizz Air z Ukrainy do Polski

Okazuje się, że Airbus A320, należący do Wizz Air, został uziemiony we Lwowie dokładnie 23 lutego 2022 roku, czyli na dzień przed agresją Rosji na Ukrainę i zamknięciem przestrzeni powietrznej. Samolot dostarczył do Lwowa pasażerów z Memmingen w Niemczech.

Wizz Air wykorzystał ukraińską kontrofensywę na wschodzie i południu Ukrainy oraz słabość Rosji do szybkiej ewakuacji maszyny do Pyrzowic. Chociaż maszyna liczy sobie dwadzieścia lat, to jednak firma zamierza dalej z niej korzystać.

Samoloty ukraińskich przewoźników w Krakowie

Odzyskanie samolotu nie było prostym zadaniem. Eksperci od spraw lotnictwa podają, że takie operacje wymagają skomplikowanej procedury i zgody rządu Ukrainy, a także zgody urzędów regulujących lotnictwo w Europie, w tym także w Polsce.

Wizz Air obecnie dysponuje 160 samolotami. W Pyrzowicach ma hangary do serwisowania swoich maszyn. Prawdopodobnie Airbus A320, który przyleciał ze Lwowa, trafi do serwisu, gdzie przejdzie przegląd, a następnie trafi do floty.

Przy okazji tematu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i samolotów tamtejszych przewoźników, nie można nie wspomnieć, że część maszyn w barwach flagi Ukrainy, obecnie znajduje się na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie czeka na moment, w którym skończy się wojna w Ukrainie.

Moskwa w "Graffiti" o rozpoczęciu budowy elektrowni atomowej: Rok 2026 jest realistycznyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas