Reklama

Oto pierwszy w historii latający lotniskowiec

Pentagon zapowiada maszynę, która nie będzie w niczym przypominała tych, które dotychczas wykorzystywano. Nie chodzi tylko o jej futurystyczny kształt, ale przede wszystkim o jej niezwykłe możliwości. Wyznaczać mają one nowe globalne standardy na miarę XXI wieku.

B-21 Raider, najnowszy bombowiec USA od Northrop Grumman

Armia USA potrzebuje nowego bombowca, który zastąpi wysłużone B-52 Stratofortress z lat 60. i wciąż futurystyczne B-2 Spirit. Tak naprawdę realia konfliktów zbrojnych zmieniły się w ostatnich latach, dlatego istnieje potrzeba sprostaniu tym wymaganiom.

W tym celu powstaje bombowiec B-21 Raider. Chociaż swoim wyglądem na myśl przywodzi swojego starszego brata B-2 Spirit, to jednak pod względem użytych w nim technologii to zupełnie inna bajka. Z przecieków możemy dowiedzieć się, że ta maszyna ma być wielozadaniowym pojazdem powietrznym typu wywiadowczego, obserwacyjnego i rozpoznawczego.

Reklama

Najważniejszą kwestią będzie funkcja bombardowania, ale tutaj ma to się odbywać z bronią najnowszej generacji, jak: Joint Air to Surface Standoff Munition (JASSM), Joint Directed Attack Munition (JDAM) czy Long Range Stand Off, czyli swobodnie spadające bomby atomowe (B83) o mocy nawet 1,2 megatony.

B-21 Raider to latający lotniskowiec od Northrop Grumman

Nowy bombowiec będzie również latającym centrum dowodzenia i jednocześnie pierwszym podniebnym lotniskowcem. Na jego pokładzie znajdą się nie tylko rakiety, pociski czy bomby, ale również floty dronów. Maszyna będzie mogła wykryć zagrożenie i przeanalizować jego rodzaj, a następnie udać się nad cel i zrzucić rój dronów, które wykonają misję jego neutralizacji.

Pentagon zapowiedział, że chce zakupić od firmy Northrop Grumman od 100 do nawet 220 sztuk tych maszyn. Cena jednego B-21 ma wynosić co najmniej 511 milionów dolarów. Mówimy tutaj zatem o naprawdę gigantycznym projekcie, który na pewno jeszcze zwiększy przewagę Stanów Zjednoczonych nad innymi mocarstwami w kwestiach militarnych.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: technologia | Pentagon | USA | b-21 raider | drony

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy