Pokazali nową, potężną broń. Ogromne obawy Ukraińców

Iran pochwalił się nowym dronem kamikadze o nazwie Shahed-238. To udoskonalona wersja słynnych Shahed-136, którymi Rosjanie uderzają na Ukraińskie miasta.

Iran pochwalił się nowym dronem kamikadze o nazwie Shahed-238. To udoskonalona wersja słynnych Shahed-136, którymi Rosjanie uderzają na Ukraińskie miasta.
Iran zaprezentował nowego drona o nazwie Shahed-238 /NEXTA /Twitter

Iran ściśle współpracuje z Rosją. Gdyby władze nie przekazały Rosjanom tysięcy dronów kamikadze Shahed-136, Ukraińskie miasta odetchnęłyby z ulgą, a Rosjanie mogliby już stracić zajęte przez siebie od początku wojny tereny należące do Ukrainy.

Niestety, stało się inaczej. Irańskie koncerny militarne zdobyły przez wojnę w Ukrainie ogromną wiedzę, która pomogła im zbudować następcę popularnego drona Shahed-136. Zaprezentowana na uniwersytecie w Teheranie maszyna Shahed-238 jest od niej o wiele bardziej zaawansowana.

Iran chwali się nowym dronem kamikadze Shahed-238

Okazuje się, że dron dostępny będzie w trzech wersjach. Każda ma być przeznaczona do realizacji różnych misji bojowych. Podstawowa wersja jest wyposażona w autonomiczny systemem nawigacji inercyjnej i GPS, identyczny, jaki znajduje się w Shahed-136.

Reklama

Jeśli chodzi o dwie kolejne wersje, to wyróżniają się one systemem naprowadzania, a mianowicie na podczerwień i radarowe. Eksperci tłumaczą, że najbardziej da się we znaki ostatnia wersja, ta z naprowadzaniem radarowym, ponieważ prawdopodobnie będzie to najtańsza broń, która może zastąpić pociski przeciwradarowe.

Irańskie drony atakują ukraińskie miasta

Niestety, niewiele więcej wiadomo o tych maszynach, ale ich wygląd zdradza, że zastosowano w nich nowatorskie rozwiązania, dotychczas znane z samolotów czy nawet myśliwców. Otóż drony mają silniki odrzutowe oraz ciemny kolor. W tym drugim przypadku, może to oznaczać użycie specjalnej farby czy kompozytu pochłaniającego fale radiowe. Taki wygląd może utrudnić identyfikację i likwidację tych maszyn przez systemy obrony powietrznej.

Shahed-238 ma ok 3,5 metra rozpiętości skrzydeł i może rozpędzić się do 185 km/h. Pokładowy zapas paliwa pozwala dronowi pokonywać dystans do aż 2500 kilometrów, a pokładowy system kieruje go na cel z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej oraz inercyjnej, którego finalnie zwalcza 50-kilogramowa głowica.

Problem Ukrainy w starciu z rosyjskimi atakami

Rosyjska armia planuje w sezonie zimowym dokonywać zwiększonych ataków na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Jest całkiem prawdopodobne, że nowe irańskie drony Shahed-238 pojawią się w rosyjskim arsenale jeszcze tej zimy. Byłoby to wielkim problemem dla ukraińskich systemów obrony powietrznej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama