Ukraińcy dostarczeni na front za pomocą amerykańskich CH-47 Chinook

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pochwaliło się realizacją ćwiczeń ukraińskich żołnierzy na terytorium kraju przy wykorzystaniu słynnych amerykańskich śmigłowców CH-47 Chinook.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pochwaliło się realizacją ćwiczeń ukraińskich żołnierzy na terytorium kraju przy wykorzystaniu słynnych amerykańskich śmigłowców CH-47 Chinook.
Ukraińcy dostarczeni na front za pomocą amerykańskich CH-47 Chinook /Boeing /materiały prasowe

Obecnie wiele europejskich krajów intensywnie szkoli na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy, którzy z nowymi umiejętnościami będą mogli sprawniej eliminować oddziały rosyjskiego agresora. Jednym z takich krajów jest Wielka Brytania, która od samego początku wojny mocno wspiera Kijów.

Tamtejsze Ministerstwo Obrony pochwaliło się realizacją ćwiczeń ukraińskich żołnierzy na terytorium kraju przy wykorzystaniu słynnych amerykańskich śmigłowców CH-47 Chinook. Na razie nie wiadomo, czy te maszyny docelowo pojawią się na ukraińskim froncie i posłużą do transportu piechoty.

Reklama

Ukraińscy żołnierze dotarli na front dzięki CH-47 Chinook

Analitycy wojskowi wskazują, że w kolejnych transzach amerykańskiej pomocy mogą zacząć pojawiać się nowe maszyny, a wśród nich może znaleźć się właśnie CH-47 Chinook. Pod koniec lutego, rosyjska armia planuje potężną ofensywę w Ukrainie. Siłom Zbrojnym Ukrainy będą potrzebne zarówno czołgi, myśliwce, jak i samoloty transportowe.

Tymczasem CH-47 Chinook to wielozadaniowy, dwusilnikowy, dwuwirnikowy śmigłowiec o dużym udźwigu produkowany przez amerykańską firmę Boeing. Jego charakterystyczną cechą są dwa wirniki o przeciwnych kierunkach obrotu. Jak tłumaczą inżynierowie Boeinga, eliminują one potrzebę użycia tylnego pionowego wirnika, umożliwiając wykorzystanie całej mocy do pionowego wznoszenia i pozwalają osiągnąć prędkości rzędu 278 km/h.

Niedawno rząd Niemiec postanowił zakupić dla Bundeswehry całą flotę śmigłowców CH-47 Chinook w wersji F. Jest to zmodernizowana wersja CH-47D oblatana w 2001 roku. Maszyna dostała nowe silniki i awionikę, dzięki czemu został zwiększony zasięg i udźwig oraz ograniczono drgania. Produkcja seryjna rozpoczęła się we wrześniu 2006 roku. US Army docelowo pozyska łącznie 464 sztuk w wersjach Block 1, 2 i 3.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy