Messenger

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:09) Aktualizacja Środa, 13 grudnia 2023 (13:10)
Messenger to aplikacja firmy Meta, która przeznaczona jest do sprawnej i szybkiej komunikacji z innymi użytkownikami portalu społecznościowego Facebook. Umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości w różnych formach – tekstów, zdjęć, filmów, plików audio. Konkuruje zatem z aplikacjami Telegram czy WhatsApp, lecz w przeciwieństwie do nich wymaga założenia konta na Facebooku.
Messenger - najważniejsze informacje
Messenger to komunikator, z którego korzysta wielu Polaków. /123RF/PICSEL

Messenger - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  aplikacja

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2011

 • System operacyjny:

 • Opłata:

  Nie

 • Rejestracja:

  Tak

Messenger jest dostępny na urządzenia elektroniczne oparte na różnych platformach, w tym na systemach Android oraz iOS. Messengera można używać też na komputerze – przez przeglądarkę internetową, jak i instalując dedykowaną aplikację na komputerze z Windowsem czy macOS. To rozwiązanie jest wygodne, gdyż pozwala, dzięki powiadomieniom, być na bieżąco z wiadomościami.

Aplikacja Messenger jest wysoce rozbudowana i zapewnia wiele różnorodnych dróg komunikacji. Użytkownik może np. udostępniać swoją lokalizację przez określony czas lub jednorazowo, uzupełnić wiadomość ciekawą emotikonką, jak i wysłać pliki nieskategoryzowane, czyli o praktycznie każdym rozszerzeniu. Na Messengerze można także tworzyć własne grupy lub uczestniczyć w tych już utworzonych, a nawet rozmawiać z botami i grać w minigry.

Aplikacja do 2008 roku była rozwijana jako Facebook Czat, później w 2011 roku zyskała nazwę Facebook Messenger. Od niedawna funkcjonuje po prostu jako Messenger.

Na przestrzeni lat zmieniało się także logo. Początkowo przedstawiało biały piorun na ciemnoniebieskiej, prostokątnej chmurce. W 2013 roku przeszło zmiany, przyjmując jasnoniebieski odcień i okrągły kształt. W 2016 roku, wraz z wprowadzeniem Messenger Lite, logo zmieniło się na błękitny piorun na białym tle. W 2018 roku logo powróciło do formy znanej „chmurki”, jednak z delikatnie wygładzonymi krawędziami i nieznaczną modyfikacją odcienia. Ostatecznie, w 2020 roku, kolor błękitny ustąpił miejsca niebiesko-fioletowo-różowemu, w hołdzie dla integracji z Instagram Direct.

Firma Meta, idąc z duchem czasu, w 2018 roku uzupełniła stronę wizualną swojej aplikacji poprzez dodanie opcji ciemnego motywu. W efekcie użytkownicy telefonów opartych na iOS oraz Androidzie mogli dostosować wygląd swojego komunikatora do kolorystyki samego systemu.

Messenger Kids – wersja dla dzieci

Facebook stworzył Messenger Kids z myślą o najmłodszych użytkownikach. Jest to wersja przeznaczona dla dzieci poniżej 13. roku życia, która umożliwia bezpieczne rozmawianie ze znajomymi pod nadzorem rodziców.

Szyfrowanie to bezpieczeństwo prywatnych rozmów

Messenger daje możliwość skorzystania z opcji szyfrowania rozmów. Dzięki jej włączeniu dostęp do konwersacji ma tylko nadawca i odbiorca. Dlatego nikt inny nie może odczytać przesyłanych przez nich treści. To gwarancja, że wiadomości nie dostaną się w niepowołane ręce.

Spersonalizowane okno wiadomości w Messengerze

Możliwość spersonalizowania czatu z konkretną osobą, pozwala jeszcze lepiej bawić się podczas rozmów. Można np. zmienić kolor konwersacji i wyświetlających się dymków czy tła lub przypisać emotkę do przyjaciela, dziecka czy rodzica.

Messenger - Wiadomości