Mount Everest

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:35) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (13:25)
Mount Everest to najwyższy szczyt na ziemi, wznoszący się na wysokość 8 848 metrów nad poziomem morza. Góra stanowi część Himalajów i znajduje się na granicy między Nepalem a Tybetem (Chinami), dlatego na sam szczyt prowadzą dwie drogi – od strony Nepalu lub Chin. Góra została nazwana na cześć George'a Everesta, brytyjskiego geodety i kartografa.
Mount Everest - najważniejsze informacje
Mount Everest, najwyższy szczyt świata. /123RF/PICSEL

Mount Everest - najważniejsze informacje

Jak powstał Mount Everest?

Powstanie góry w formie znanej nam obecnie nastąpiło 60 000 000 lat temu, kiedy to płyta tektoniczna Indii napotkała na swojej drodze Azję. W trakcie „zderzenia” płyta indyjska weszła częściowo pod płytę azjatycką, wypiętrzając masy lądu w górę i formując Himalaje. 

Pierwsze udokumentowane wejście na szczyt dokonał Edmund Hillary z Nowej Zelandii i Tenzing Norgay, Szerpa z Nepalu w 1953 roku.

Wejście na Everest stało się dla wielu alpinistów symbolem osiągnięcia najwyższego z możliwych życiowych celów. Część z nich osiągnęła sukces, część musiała się wycofać, czasami z ostatnich kilkuset metrów, a część zginęła podczas prób. 

Ekstremalne warunki pogodowe i potencjalne zagrożenia, takie jak lawiny, spadający lód czy choroba wysokościowa, czynią z Mount Everest jedno z największych wyzwań w świecie alpinizmu.

Próby zdobycia Mount Everest są uznawane w świecie sportów ekstremalnych za szczególnie niebezpieczne, a tym samym kontrowersyjne. Duże ryzyko dla zdrowia i życia sprawia, że chęć zdobycia samego szczytu nie zawsze spotyka się z pozytywną opinią w środowisku alpinistów.

Jaka jest realna wysokość Mount Everest?

Choć wysokość góry Mount Everest jest oficjalnie ustalona na 8 848,86 m n.p.m., istnieją dowody, że góra wciąż rośnie z powodu ruchów tektonicznych. Pomiary są rozbieżne w zależności od kraju – 8844 m wedle pomiarów chińskich lub 8850 m wg pomiarów amerykańskich.

Czym jest Strefa Śmierci?

Powyżej wysokości 7 900 metrów górę Mount Everest wielu himalaistów nazywa „Strefą Śmierci". Powietrze na tej wysokości zawiera tylko jedną trzecią ilości tlenu dostępnej na poziomie morza.

Jak trudne jest wejście na Mount Everest?

Z powodu ekstremalnych warunków wiele ciał himalaistów, którzy stracili życie podczas prób zdobycia szczytu, pozostało na szlakach w miejscach, gdzie zginęli. Przetransportowanie ich, np. w celu pochówku, nie jest możliwe względu na zbyt wysokie ryzyko utraty życia ratowników.

Ile kosztuje wejście na Mount Everest? 

Bilet upoważniający do ataku na górę Mount Everest (pozwolenie-permit), kosztuje obecnie około 11 000 dolarów. Koszt całkowity jest jednak znacznie wyższy i może osiągnąć nawet 10-krotność tej kwoty.

Ile osób straciło życie podczas wypraw na Mount Everest?

Około 300 osób – tylu himalaistów próbowało bezskutecznie zaatakować sam szczyt, tracąc jednocześnie swoje życie. Część z nich zmarło w wyniku problemów zdrowotnych, a część w wyniku czynników środowiskowych, np. lawiny.

Temat Mount Everest znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Mount Everest

Mount Everest - Wiadomości