Najwyższa góra świata jest coraz wyższa. Mount Everest ciągle rośnie

Ze szczytem na wysokości niemal 9 tys. m nad poziomem morza, Everest piastuje pierwsze miejsce w zestawieniu najwyższych gór na Ziemi. Naukowcy zaznaczają przy tym, że szczyt ten nieustannie rośnie. Jak to możliwe? Nowe badania pokazują kolejny powód takiego stanu rzeczy.

Mount Everest to najwyższa góra świata. Według naukowców znów pobiła własny rekord wysokości.
Mount Everest to najwyższa góra świata. Według naukowców znów pobiła własny rekord wysokości.domena publiczna

Majestatyczna „Bogini Matka Śniegu” czy też „Czoło Nieba”, czyli znajdujący się w Himalajach Mount Everest znów zaskakuje. Nie dość, że słynny ośmiotysięcznik od lat rządzi na pierwszym miejscu listy rekordowo wysokich szczytów, to jeszcze można powiedzieć, że w pewien sposób zazdrośnie chroni swojego statusu, nie pozwalając nikomu się wyprzedzić.

W jaki sposób? Otóż góra ta po trochu bije swój własny rekord wysokości, bo ciągle rośnie. Jak to możliwe? Innowacyjne ustalenia badaczy rzucają nowe światło na to zagadnienie.

Najwyższy szczyt na Ziemi wciąż rośnie

8 grudnia 2020 r. władze Chin i Nepalu podały, że w wyniku przeprowadzenia specjalistycznych oficjalnych pomiarów wysokość szczytu została ustalona dokładnie na 8848,86 m n.p.m. Mount Everest jednak wciąż wzrasta i jest to fakt. Co na to wpływa?

Odpowiada za to kilka czynników. Naukowcy od dawna wiedzą, że jednym z nich jest to, iż nadal trwa pod Ziemią zderzenie płyt tektonicznych: indyjskiej i eurazjatyckiej, które miliony lat temu wypiętrzyły powierzchnię, tworząc pasmo najwyższych gór świata. Ale to nie wszystko.

Łańcuch Himalajów leży w południowej Azji i liczy ponad 2,5 tys. km długości. Znajduje się tu najwięcej ośmiotysięczników na świecie.123RF/PICSEL

Wysokość Mount Everestu. Potęga natury

Zdaniem ekspertów z londyńskiego uniwersytetu UCL Mount Everest rośnie nie tylko z powodu ruchów płyt tektonicznych. Wpływ na to ma też pobliska rzeka Arun i inne rzeki w regionie. Przez tysiące lat ich działalność doprowadziła bowiem do wyrzeźbienia znacznego wąwozu.

Mount Everest to niezwykła góra mitów i legend, która wciąż rośnie. Nasze badania pokazują, że w miarę jak pobliski system rzeczny wcina się głębiej, utrata okolicznego materiału skalnego powoduje, iż szczyt ten wystrzeliwuje dalej w górę - powiedział jeden ze współautorów badania, Adam Smith.

Mount Everest każdego roku rośnie o ok. 2 mm

Zachodząca w ten sposób utrata masy lądowej spowodowała, że Mount Everest zwiększył już swoją - i tak anomalną wysokość - o 15-50 metrów w ciągu 89 tys. lat. W dodatku pomiary GPS sugerują wzmożoną szybkość wznoszenia się szczytu w ostatnich latach. Mount Everest wzrasta nawet o 2 milimetry rocznie.

- Znaczną część tej anomalii wysokości Mount Everestu można wyjaśnić wywołaną ciśnieniem spod skorupy ziemskiej siłą unoszącą, która wzrosła po tym, jak pobliska rzeka wymyła znaczną ilość skał i gleby. W efekcie część skorupy ziemskiej, która traci masę, wygina się i „unosi” w górę - wyjaśniają naukowcy.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „Nature Geoscience”.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas