ADHD: Objawy, na które warto zwrócić uwagę
ADHD, jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, często ukrywa się za objawami przypominającymi lęk czy depresję. Tysiące ludzi żyje z tym schorzeniem, nie zdając sobie sprawy, jakie mechanizmy nimi kierują, co może prowadzić do frustracji i nieskutecznego leczenia.

Uczucie przytłoczenia wydaje się dotyczyć każdego - w końcu praca, obowiązki i codzienny trud życia potrafią być uciążliwe. Jeśli jednak łączy się to z ekstremalnym poziomem dezorganizacji, nieuwagi i przytłoczenia, mogą to być objawy ADHD.
Czym jest zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi?
Szacuje się, że w Polsce ADHD może występować u około miliona osób, a na całym świecie - u ponad 365 milionów. Objawy ADHD są różne, inaczej też objawiają się u każdego człowieka, dlatego często są one ignorowane lub przypisywane czemuś innemu. Przez to wiele osób nie otrzymuje pomocy, która ułatwiłaby im codzienne życie.
Dorośli, którzy nie zostali zdiagnozowani w dzieciństwie, mieli dużo czasu, aby objawy ADHD zatuszować, więc często nie okazują aż tak widocznej nieuwagi, impulsywności czy nadpobudliwości.
- Niektóre objawy ADHD przypominają również objawy lęku lub depresji - powiedziała Cristina Louk, psycholog kliniczny z Waszyngtonu. - Większość osób najpierw otrzymuje diagnozę tych zaburzeń i frustruje się, gdy leczenie nie łagodzi ich objawów.
Kiedy nic nie pomaga, zaczynasz przypisywać uczucia i zachowania innym powodom, na przykład euforię obwiniasz zbyt dużą ilością kawy, a wybuchowość - zbyt krótkim snem w nocy.
Jakie są oznaki ADHD, które łatwo przeoczyć?
1. Odkładanie spraw na później - do granic możliwości.
Rutynowe zadania wydają się dla mózgu osób z ADHD zbyt nieciekawe, aby je wykonać, więc robi wszystko, aby ich uniknąć. Podczas gdy dla osób zdrowych zadanie takie może być nieciekawe, osoba z ADHD odczuje to ekstremalnie negatywnie. Można przeoczyć ten objaw, ponieważ wygląda jak lenistwo, i przypisać je depresji - bo przypomina brak motywacji.
2. Hiperfiksacja na jakimś zadaniu
Rozpoczynanie zadań może być trudne dla osób z ADHD, jednak jeśli już zaczną, mogą zostać pochłonięci bez reszty i zaniedbać pozostałe ważne zadania. Im bardziej człowiek jest pochłonięty tym, co robi, tym więcej dopaminy uwalnia mózg.
3. Impulsywne wydawanie pieniędzy
Podejmowanie złych decyzji finansowych, na przykład impulsywne zakupy w celu zastrzyku dopaminy lub unikanie zapłaty rachunków, ponieważ są zbyt nudne, może być objawem ADHD.
4. Utrata poczucia czasu
Trudność z kontrolowaniem czasu i określeniem, jak wiele będą go potrzebowały na wykonanie danej czynności, często ujawnia się u osób cierpiących na ADHD. Może to wyglądać w ten sposób: najpierw myślenie, że mają wystarczająco dużo czasu, a później pośpiech i złość na siebie.
5. Zapominanie o jedzeniu
Wskazano na silny związek między ADHD i nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, a najbardziej widoczne są napady objadania się lub całkowite zapominanie o jedzeniu. Osoby z ADHD mogą używać jedzenia jako środka na podbicie dopaminy lub całkowicie o tym zapomnieć, kiedy wciągną się w jakieś zadanie.
Jeśli zauważasz u siebie powtarzające się wzorce zachowań, które cię niepokoją, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wstępnie przeanalizować objawy, a później skontaktuj się ze specjalistami, którzy przeprowadzą cię przez cały proces diagnozy i ewentualnego późniejszego leczenia. Zgodnie z międzynarodowym standardem diagnoza ADHD powinna być przeprowadzona przez dwóch specjalistów: psychiatrę i psychologa.