Zdarza ci się tracić koncentrację? Bez paniki! Możesz to dobrze wykorzystać

Niemal każdy z nas miał trudności w skupieniu się w trakcie nauki. Wówczas sądziliśmy, że utrata koncentracji tylko nas spowalnia w zdobywaniu wiedzy. Jednakże naukowcy udowodnili zupełnie coś odwrotnego.

Krótkie utraty koncentracji mogą pomóc w uczeniu się
Krótkie utraty koncentracji mogą pomóc w uczeniu się123RF/PICSEL

Jak donoszą naukowcy, utrata koncentracji na krótką chwilę może pomóc nam w przyspieszeniu nauki. Te chwile nieuwagi dają naszym mózgom czas na "wytchnienie". W rezultacie pozwala to nam przyswoić nowe informacje, które niekoniecznie są bezpośrednio związane z wykonywanym działaniem, lecz nadal mogą być niezwykle przydatne.

Podczas gdy skupienie się pomaga nam zawęzić nasze cele, utrata koncentracji może rozszerzyć zakres uwagi, pomagając nam włączyć mniej istotne informacje, które mogą pomóc nam nauczyć się prawidłowości w naszym środowisku, a nawet zintegrować odległe pomysły lub koncepcje
dr Alexandra Decker

Niektóre badania wskazują, że utrata uwagi wskazuje na to, że nasze mózgi są przeciążone, z kolei inne badania mówią, że utrata koncentracji występuje wtedy, gdy dane zadanie staje się zbyt monotonne.

Jednakże mimo dwóch różnych teorii, sama utrata uwagi może przynieść korzyści. W trakcie osłabionej koncentracji nasze myśli swobodnie wędrują, dzięki czemu "samoczynnie" szukamy informacji do przetwarzania, co z kolei może pomagać w nauce.

Autorzy badań zadali sobie pytanie, gdzie wędruje nasz umysł, gdy zanika koncentracja? W nowych badaniach grupa 53 studentów miała kategoryzować litery i cyfry pojawiające się na ekranie komputera, które były otoczone rozpraszającymi symbolami. Dodatkowo nakazano ochotnikom ignorować te symbole.

Zgodnie z oczekiwaniami rozpraszacze wpływały dekoncentrująco na badanych. Wykorzystując specjalną technikę wykrywającą fluktuacje uwagi, która bazuje na osobistych czasach reakcji, naukowcy zauważyli coś interesującego. Gdy studenci tracili koncentrację, ich uwaga rozszerzała zakres, co pozwalało im na lepsze i szybce kategoryzowanie cyfr i liter.

Ochotnicy, którzy częściej tracili uwagę, mieli w rzeczywistości dokładniejsze i szybsze reakcje. Wskazuje to na lepsze uczenie się wzorów, które były kodowane przez wspomniane symbole. Nowe wyniki badań są zgodne z innymi badaniami, które sugerują, że pozwolenie na wędrówkę myśli po okresie długotrwałej koncentracji może pomóc w pobudzeniu kreatywności.

Jak wykazały wcześniejsze badania, mózg człowieka zmienia poziom koncentracji cztery razy na sekundę. Naukowcy wskazują także, że mózg skanuje otoczenie w poszukiwaniu innych bodźców, które są "warte uwagi". Proces ten przydatny jest, by zachować czujność na pojawienie się potencjalnych niebezpieczeństw, jednocześnie mózg przetwarzając szeroką gamę informacji, jest podatny na tzw. rozpraszacze (np. telefon i media społecznościowe). Wyniki badań zostały opublikowane w Psychonomic Bulletin and Review.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas