Cześć, jesteśmy tu nowe! Badacze odkryli nieznane nauce bakterie

W próbkach pacjentów szpitala uniwersyteckiego w Bazylei w Szwajcarii odkryto ponad 30 nowych dla nauki gatunków bakterii. Jakie ma to konsekwencje dla naszego zdrowia?

Naukowcy odkryli ponad 30 nieznanych nauce bakterii. Co to dla nas oznacza?
Naukowcy odkryli ponad 30 nieznanych nauce bakterii. Co to dla nas oznacza?123RF/PICSEL

To nieznane nauce bakterie. Co o nich wiemy?

Naukowcy odkryli ponad 30 nowych gatunków bakterii, niektóre z nich mają znaczenie kliniczne i mogą otworzyć nowe kierunki badań pozwalające zrozumieć powiązane z nimi infekcje, a inne znaleźć metody leczenia.

Odkrycie to pokazuje również, ile patogenów nadal istnieje, ale nie zostało zdefiniowanych - jest to kwestia, którą należy się zająć, jeśli mamy uporać się z bogactwem infekcji bakteryjnych nękających nasz gatunek. Wiedza o przyczynach tych schorzeń znacznie ułatwia ich leczenie, dlatego badania tego typu odgrywają istotną rolę.

Takie bezpośrednie powiązania między nowo zidentyfikowanymi gatunkami bakterii a ich znaczeniem klinicznym rzadko publikowano w przeszłości.
wyjaśnił w oświadczeniu jeden z autorów badania, dr Daniel Goldenberger.

Warto tu dodać, że jego zespół zbiera i analizuje próbki pacjentów od 10 lat i zbadał łącznie 61 nieznanych patogenów bakteryjnych od osób z różnymi schorzeniami. Sekwencjonowanie genomów bakterii okazało się jednak niezwykle trudne - tradycyjne metody nie przyniosły rezultatów, więc zespół sięgnął po największy "hit" ostatnich miesięcy, czyli algorytmy AI.

Algorytm ujawnia prawdę o bakteriach

Badacze wykorzystali algorytm do porównania sekwencji ze znanymi szczepami, identyfikując 35 nowych gatunków. Spośród nich 27 wyizolowano z próbek tkanek głębokich lub posiewów krwi, a siedem miało znaczenie kliniczne, co oznacza, że mogą powodować infekcje u ludzi.

Pozostałe 26 bakterii sklasyfikowano jako "trudne do zidentyfikowania", ale wiadomo, że większość nowo zidentyfikowanych gatunków należała do dwóch rodzajów: Corynebacterium (sześć gatunków) i Schaalia (pięć gatunków).

Wiele gatunków z tych dwóch rodzajów występuje w naturalnym mikrobiomie ludzkiej skóry i błonie śluzowej. Dlatego często są one niedoceniane, a badania na ich temat są skąpe. Mogą jednak stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, jeśli przedostaną się do krwioobiegu.
dodaje Goldenberger.

To jednak nie koniec prac zespołu, który w dalszym ciągu zbiera i sekwencjonuje nieznane patogeny od pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei, licząc na kolejne ważne odkrycia, które pomogą w diagnostyce i leczeniu infekcji bakteryjnych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Kobiety biorą do ręki karabin. Chcą być gotoweDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas