Czy przetaczanie młodej krwi może wydłużyć życie?

Naukowcy przeprowadzili niezwykły eksperyment, w którym chcieli sprawdzić, czy krew pochodząca od młodszych myszy może przedłużyć życie starszym osobnikom. Jaki efekt uzyskali?

"Młoda krew" pomoże starszym osobnikom odmłodnieć?
"Młoda krew" pomoże starszym osobnikom odmłodnieć?123RF/PICSEL

Parabioza heterochroniczna jest specjalnym narzędziem badawczym służącym do oceny wpływu narządów i czynników krwiopochodnych na młode i stare zwierzęta. Przebiega ona w mniej kontrolowany sposób niż bezpośrednia wymiana krwi. Polega ona na wymianie tego płynu między dwoma chirurgicznie połączonymi zwierzętami.

Badacze w swoim eksperymencie połączyli chirurgicznie młode i stare myszy, w taki sposób, że dzieliły krążenie krwi przez trzy miesiące. Następnie odłączyli zwierzęta i zbadali wpływ takiego połączenia na osocze krwi i długość życia myszy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Rejuvenation Research.

Młoda krew odmładza stare osobniki?

"Najbardziej solidnym i interesującym wynikiem tego badania jest fakt znacznego skrócenia długości życia młodych myszy z heterochronicznych par parabiotycznych. Dane te potwierdzają nasze założenie, że stara krew zawiera czynniki zdolne do wywoływania procesu starzenia u młodych zwierząt. Znalezienie i selektywne tłumienie produkcji czynników starzenia w organizmie może być kluczowym polem badawczym dla przedłużenia życia." - stwierdzają badacze w swoim artykule

Wyniki wskazują na to, że starsze myszy, którym przetaczano "młodszą" krew, nie odniosły znaczących korzyści pod względem przedłużenia życia. Z kolei młode myszy, u których krążyła krew starych zwierząt, miały znacznie zmniejszoną długość życia w porównaniu z młodymi osobnikami, które dzieliły krew z innymi młodymi myszami. Naukowcy twierdzą, że odkrycie to wyznacza kierunek dalszych badań klinicznych w analizach skupiających się na procesach przeciwstarzeniowych.

Główną autorką jest prof. Iryna Pishel z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Artykuł powstał, kiedy uczona była na uchodźctwie spowodowanym najazdem Rosji na Ukrainę, a dane zostały zebrane jeszcze przed wojną. Niestety dalsze badania zostały przerwane przez działania militarne.

Miraż nad BałtykiemKarol KubakINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas