Dlaczego nie możesz pozbyć się nawyku odchrząkiwania?
Problemy z gardłem i strunami głosowymi nasilają się w sezonie alergicznym, co może skutkować odruchowym odchrząkiwaniem i prowadzić do różnych dolegliwości. Dr Inna Husain zwraca uwagę na konieczność diagnozowania przyczyn tej przypadłości oraz wskazuje, że alternatywne metody, takie jak nawadnianie i zmiana nawyków, mogą przyczynić się do złagodzenia objawów. Warto zasięgnąć porady specjalisty, aby lepiej radzić sobie z takimi problemami.

Zaczyna się sezon alergiczny, więc coraz więcej osób może mieć problemy z oddychaniem. Pojawiające się substancje drażniące w naszym nosie i gardle powodują kichanie i chrząkanie, jednak dla niektórych może to stać się nawykiem, którego później ciężko się pozbyć.
Dr Inna Husain to laryngolożka, która w wywiadzie dla Fox News Digital opowiedziała o tym irytującym nawyku. Według niej, kiedy ludzie odchrząkują, struny głosowe się zatrzaskują, co na dłuższą metę może powodować zmiany, guzki, siniaki oraz krwotoki, wpływające na głos.
- Te same struny głosowe pomagają tworzyć dźwięk. Jeśli więc będziesz je ciągle uderzać, możesz uszkodzić ich powierzchnię - powiedziała.
Jedną z przyczyn odchrząkiwania może być refluks krtaniowo-gardłowy, który powoduje, że treść żołądka cofa się do gardła - to powoduje stan zapalny bez objawów zgagi. I choć nie zagraża to życiu, jest bardzo frustrujące i obniża jakość życia.
Błędne koło
W pewnym momencie osoby dotknięte tą przypadłością mogą wpaść w cykl odchrząkiwania, aby pozbyć się podrażniania gardła lub śluzu, co powoduje jeszcze większe podrażnienie i powstawanie śluzu.
Inne przyczyny odchrząkiwania
Alergie, stany zapalne, problemy ze strunami głosowymi, starzenie się, astma lub niektóre leki to kolejne przyczyny podrażnienia gardła, które powodują odruch odchrząkiwania.
- Z wiekiem nasze struny głosowe stają się cieńsze. Może to powodować nieefektywny system, a to prowadzi do większej wrażliwości i odchrząkiwania - powiedziała Husain.
Samo odchrząkiwanie rzadko jest jedynym objawem alergii, a wiele osób zakłada, że właśnie ją ma.
- Widziałam, jak podrażnienie gardła nasila się, gdy ludzie zaczynają przyjmować leki przeciwalergiczne lub przeciwhistaminowe, nie mając w rzeczywistości alergii - ostrzega laryngolożka.
Jak sobie z tym radzić?
Wizyta u lekarza jest konieczna, aby zbadać przyczynę źródłową. Zazwyczaj zaczyna się od zbadania ucha, nosa i gardła, aby ocenić stan tkanki i strun głosowych.
Badania wykazały, że nawodnienie strun głosowych, gdzie powstaje większość podrażnień, to jeden z pierwszych kroków na rozpoczęcie zmiany nawyku odchrząkiwania.
Aby jeszcze bardziej pomóc swojemu gardłu, można unikać palenia papierosów oraz ograniczyć kwaśne pokarmy. Zdaniem lekarki alternatywne zachowania, takie jak połykanie, nucenie, popijanie wody lub dmuchanie powietrza są w stanie pomóc w rozpoczęciu gojenia się elementów gardła.