Dlaczego stajemy się coraz grubsi? Otyłość olbrzymim problemem XXI wieku

Z każdym rokiem coraz większy procent naszej populacji zmaga się z nadwagą oraz otyłością. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak łatwego dostępu do pożywienia i wydaje się, że wykorzystujemy to w zły sposób. Nawet nie przykładamy uwagi do jakości tego, co spożywamy, choć powszechnie wiadomo, że jesteśmy tym, co jemy.

Więcej o problemie otyłości dowiesz się, oglądając program "Dlaczego stajemy się coraz grubsi?" w poniedziałek 19 września o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.

Niepokojące dane

Nie przesadzimy, pisząc, że nadwaga i otyłość są jednymi z większych problemów dzisiejszego świata. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób otyłych potroiła się w ciągu ostatnich 50 lat. W 2016 roku niemal dwa miliardy dorosłych osób miało nadwagę, a wśród nich co trzeci zmagał się z otyłością.

Oczywiście od tego czasu, statystyki poszybowały w górę. W 2022 roku nadwagę ma aż 60 procent dorosłych Europejczyków. W samej Polsce wynik prezentuje się identycznie. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju jest po prostu gruby.

Reklama

Podczas gdy Europejczycy i Amerykanie zjadają olbrzymie ilości jedzenia, w tym samym czasie ponad 800 milionów ludzi z całego świata cierpi z powodu głodu. Mówi się, że problem głodu jest największą moralną klęska dzisiejszych czasów. Nic dziwnego skoro produkujemy więcej żywności niż potrzebujemy i nie potrafimy jej dobrze zagospodarować.

Poważny problem

Otyłość przyczynia się do rozwoju setek różnych chorób. Przy samym ich przeczytaniu na głos moglibyśmy spalić kilka kalorii. Wśród nich możemy wymienić między innymi: choroby serca, zaburzenia oddychania, zwyrodnienia stawów, nowotwory, problemy z płodnością, nadciśnienie, cukrzycę typu 2 czy zaburzenia psychiczne.

Warto również przypomnieć, że otyłość wyraźnie skraca życie. W zależności od jej stopnia jest to od kilku do nawet kilkunastu lat. Często lekceważymy dodatkowe kilogramy, nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji.

Więcej o problemie otyłości dowiesz się, oglądając program " Dlaczego stajemy się coraz grubsi?" w poniedziałek 19 września o godzinie 22.00 na antenie kanału Polsat Doku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: otyłość | nadwaga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy