Jest nowy i skuteczny lek na Alzheimera. Lecanemab hamuje rozwój choroby

Po długiej przerwie bezskutecznych prób leczenia choroby Alzheimera powstał lek, który może znacząco spowolnić rozwój choroby. Twórcy chcą jak najszybciej wprowadzić go na rynek.

Szacuje się, że obecnie na świecie na Alzheimera choruje od 15 do 21 milionów ludzi. Według organizacji Alzheimer's Disease International liczba ta może wzrosnąć nawet do 139 milionów do 2050 r. W Polsce ten problem dotyka już ponad 350 tys. osób, a jeśli doliczymy inne formy otępienia, chorych może być już ponad pół miliona

Alzheimer dotyka nie tylko osobę chorą, ale całe najbliższe otoczenie. Niestety od wielu lat nie było żadnego przełomu w tej dziedzinie. Nie powstał żaden istotny lek, który mógłby, choć w pewnym stopniu zahamować rozwój choroby. Teraz nastąpił przełom.

Reklama

Nowy lek spowalnia chorobę Alzheimera

Amerykańska firma biotechnologiczna Biogen Inc. we współpracy z japońskim koncernem farmaceutycznym Eisai Co Ltd. poinformowały, że ich eksperymentalny lek znacząco spowolnił pogorszenie funkcji poznawczych u osób we wczesnym stadium rozwoju choroby.

Badania prowadzono na 1800 pacjentach. Lek o nazwie Lecanemab spowolnił postęp choroby wyniszczającej mózg o 27% w porównaniu z placebo. 

- To nie jest ogromny efekt, ale jest pozytywny - powiedział Ronald Petersen, dyrektor Mayo Clinic Alzheimer’s Disease Research Center w Rochester w stanie Minnesota.

Jak działa Lecanemab - nowy lek na chorobę Alzheimera?

Naukowcy podejrzewali, że opóźnienie postępu wyniszczającej choroby może być możliwe dzięki usuwaniu lepkich złogów białka zwanego beta-amyloidem z mózgów osób z wczesną chorobą Alzheimera. Lecanemab, podawany dożylnie, atakuje formy amyloidu, które się jeszcze nie zlepiły.

Przeczytaj także: Czy muzyka może pomóc osobom z demencją?

W III fazie badań na podstawie Skali Klinicznej Oceny Stopnia Otępienia (CDR) oceniano zdolność leku do minimalizacji pogorszenia funkcji poznawczych i funkcjonalnych. CDR to skala liczbowa stosowana do ilościowego określenia nasilenia otępienia u pacjentów w obszarach takich jak pamięć, orientacja, osądzanie i rozwiązywanie problemów oraz opieka osobista.

Efekty uboczne leku na chorobę Alzheimera

Niestety, każdy lek, a więc ten również, ma efekty uboczne. Jednym z nich jest obrzęk mózgu. Częstość występowania w związku z leczeniem antyamyloidem wynosiła 12,5 proc. w grupie lecanemab w porównaniu do 1,7 proc. w grupie placebo. Jednak, jak podają firmy, widoczne objawy w grupie leku były obserwowane w zaledwie 2,8 proc. przypadków.

Mikrokrwotoki w grupie osób leczonych lekiem wystąpiły w 17 proc., w porównaniu do 8,7 proc. osób, którym podano placebo. Ronald Petersen poinformował, że wskaźnik efektów ubocznych jest z pewnością tolerowany.

Kiedy lek na chorobę Alzheimera będzie dostępny?

Eisai/Biogen starają się o zgodę w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków w przyspieszonej ścieżce. Decyzja ma nastąpić na początku stycznia. Eisai poinformowało również, że w ciągu następnych 6 miesięcy będą się ubiegać o pozwolenia w Japonii i Europie.

Na podstawie wczesnych szacunków roczny koszt leczenia może wynieść od około 10 tys. do nawet 40 tys. dolarów. W Stanach Zjednoczonych lek najprawdopodobniej będzie refundowany.  

Przeczytaj także:

Gdzie w naszym mózgu znajduje się świadomość? Naukowcy są coraz bliżej odpowiedzi

Zmodyfikowany wirus opryszczki niszczy raka. W rozwoju leku pomoże Polak

Nanoplastik w ludzkich komórkach może wpływać na funkcjonowanie ciała

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Alzheimer | choroba Alzheimera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy