Kolejny przełom w odkrywaniu tajemnic funkcjonowania ludzkiego mózgu

Celem wielu zespołów badawczych jest jak najbardziej to możliwe dokładne odtworzenie funkcjonowania ludzkiego mózgu. Właśnie pokonaliśmy kolejny kamień milowy. Ta technologia pozwoli nam posiąść nadludzkie zdolności.

article cover
materiały prasowe

Ludzki mózg niewątpliwie jest najbardziej złożonym organem stworzonym przez naturę na naszej planecie. To efekt milionów lat ewolucji. Wyjątkowość jego pracy i możliwości sprawia, że od zarania dziejów wielu ludziom marzy się rozgryźć istotę jego funkcjonowania.

Wówczas będziemy mogli opracować technologie, które sztucznie wesprą jego pracę. Nie jest tutaj tajemnicą, że na dobry początek będą interfejsy mózg-komputer. Celem jest nieporównywalne z obecnym zwiększenie możliwości najważniejszego organu w ludzkim ciele, ale również eliminacja najróżniejszych defektów.

Właśnie dokonaliśmy wielkiego przełomu na tej drodze. Zespół naukowców z Rockefeller University opracował nową technikę śledzenia neuronów. Na razie eksperymenty odbywają się na gryzoniach, ale docelowo w projekt będą zaangażowani ludzcy ochotnicy.

1materiały prasowe

Badacze zastosowali technikę obrazowania znaną jako light beads microscopy (mikroskopii kulek świetlnych), w której używa się mikroskopu, lasera i barwnika fluoroscencyjnego. Naukowcy wprowadzili do komórek fluorofor, a następnie wzbudzali go podzieloną na 30 części wiązką potężnego impulsu lasera, przy tym obserwując sytuację za pomocą mikroskopu. Wiązki o różnym natężeniu penetrowały odmęty mózgu myszy na różniej głębokości. W ten sposób mogli śledzić ruch komórek i ich interakcje.

Co niezwykłe, ta udoskonalona metoda pozwoliła śledzić w czasie rzeczywistym, i z niesamowitą rozdzielczością, jednocześnie aż milion neuronów w mózgu myszy. Trzeba tutaj podkreślić, że odbywało się to różnych jego częściach. Dzięki temu naukowcy mieli znacznie większy, nieosiągalny dotychczas, obraz tego, jak przebiegają procesy myślowe czy motoryczne u gryzoni.

1materiały prasowe

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, docelowo takie eksperymenty mają być prowadzone na ludziach. Naukowcy nie ukrywają, że udoskonalenie intelektualne ludzi to wciąż pieśń przyszłości, ale za rogiem znajduje się już możliwość polepszenia jakości życia ludzi sparaliżowanych lub borykających się z chorobami psychicznymi.

Źródło: GeekWeek.pl/Nature / Fot. Unsplash/Alipasha Vaziri

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas