Kolejny sukces naukowców. Spójrzcie w te piękne oczy... z probówki

Naukowcom udało się wyhodować w laboratorium miniaturowe oczy - organoidy powstałe z ludzkich komórek idealnie odwzorowują "prawdziwe", co pomoże badać choroby powodujące ślepotę i potencjalnie opracować metody leczenia zaburzeń widzenia.

Naukowcom udało się wyhodować w laboratorium miniaturowe oczy - organoidy powstałe z ludzkich komórek idealnie odwzorowują "prawdziwe", co pomoże badać choroby powodujące ślepotę i potencjalnie opracować metody leczenia zaburzeń widzenia.
Dzięki organoidom naukowcy mogą bez ryzyka przetestować nowe metody leczenia /123RF/PICSEL

Hodowla narządów w warunkach laboratoryjnych nie jest niczym nowym i jeśli prześledzimy osiągnięcia naukowców w tym temacie, to obecnie moglibyśmy z nich złożyć niemal kompletny organizm z mózgiem, sercem, płucami, nerkami, wątrobą, żołądkiem, trzustką, naczyniami krwionośnymi, szpikiem kostnym, a nawet mieszkami włosowymi. Nie da się jednak ukryć, że w oczach patrzących na nas z szalki Petriego jest coś szczególnie niepokojącego - to jednak tylko wrażenie, bo mocno przysłużą się one medycynie.

Spójrzcie w te oczy... z probówki

Podobnie jak w przypadku wszystkich organoidów, hodowla oczu zaczęła się od pobrania od dawców komórek skóry - naukowcy przekształcili je następnie w tak zwane indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iSPC), które można skłonić do utworzenia określonych typów komórek. Powstałe miniorgany to trójwymiarowe modele, które odzwierciedlają rzeczywistość dokładniej niż standardowe komórki w naczyniu, umożliwiając naukowcom wykorzystanie ich do badania rozwoju, chorób i leków.

Reklama


W tym przypadku naukowcy z University College London (UCL) chcieli sprawdzić, czy mogą zmusić światłoczułe pręciki do ułożenia się w warstwy, w taki sposób, w jaki pojawiają się w siatkówce. Eksperyment zakończył się sukcesem, umożliwiając zespołowi obrazowanie tych komórek bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej, przy użyciu sekwencjonowania RNA pojedynczej komórki.

Warunki genetyczne, o których mowa w tym przypadku, to zespół Ushera, rzadka wada wrodzona, która może spowodować, że dziecko urodzi się głuche, a jego wzrok ulegnie degeneracji w wieku dorosłym. Dzięki wyhodowaniu organoidów oczu od dawców z zespołem Ushera i bez niego, zespół był w stanie zaobserwować różnice między nimi.

Może to ostatecznie doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia tej choroby, ale również innych, takich jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. W przyszłych pracach zespół planuje wyhodować więcej miniaturowych oczu przy użyciu szerszej gamy próbek pacjentów i przetestować na nich różne leki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: organoidy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy