Konopie zabójcą komórek nowotworowych. Sposób na czerniaka i nie tylko?

Nowe badanie opublikowane na łamach magazynu naukowego Cells wykazało, że ekstrakt z rośliny Cannabis sativa może hamować wzrost komórek czerniaka i powodować ich śmierć. Czy zadziała też na inne rodzaje nowotworów?

Nowe badanie opublikowane na łamach magazynu naukowego Cells wykazało, że ekstrakt z rośliny Cannabis sativa może hamować wzrost komórek czerniaka i powodować ich śmierć. Czy zadziała też na inne rodzaje nowotworów?
Ekstrakt z konopi siewnych może przynieść przełom w leczeniu czerniaka i innych nowotworów /123RF/PICSEL

Czerniak może stanowić jedynie około 6 proc. nowotworów skóry, ale jest przyczyną ponad 80 proc. zgonów z tego powodu, szczególnie że ma skłonność do przerzutów i jest wysoce oporny na tradycyjne metody leczenia. W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Karola Darwina (CDU) i RMIT w Australii opracowali więc nietradycyjną metodę leczenia, a mianowicie ekstrakt z konopi siewnych, który zatrzymuje podział komórek czerniaka i uruchamia proces programowanej śmierci komórek.

Konopie receptą na raka?

Już poprzednie badania sugerowały, że niektóre związki obecne w konopiach mogą mieć działanie przeciwnowotworowe, działając na receptory w endogennym układzie kannabinoidowym - lub endokannabinoidowym - (ECS). Receptory kannabinoidowe CB1 i CB2, szeroko rozpowszechnione w ośrodkowym układzie nerwowym i obwodowym układzie odpornościowym, wpływają na różne wewnątrzkomórkowe szlaki sygnałowe, które regulują różne procesy, w tym transkrypcję genów, ruchliwość komórek i apoptozę.

Reklama

W nowym badaniu naukowcy przetestowali więc wpływ PHEC-66, ekstraktu pochodzącego z Cannabis sativa, na wzrost pierwotnych i wtórnych (przerzutowych) ludzkich komórek czerniaka. Odkryli, że hamuje on wzrost wszystkich linii komórkowych czerniaka poprzez interakcję z receptorami CB1 i CB2.

Odkryli także, że PHEC-66 hamuje postęp cyklu komórkowego, czyli serię zdarzeń zachodzących podczas wzrostu i podziału komórki. Zaobserwowali również, że ekstrakt wpływa na szlaki metaboliczne, powodując akumulację reaktywnych form tlenu (ROS) w komórkach czerniaka, popychając je w kierunku proapoptotycznych szlaków sygnałowych, jednocześnie osłabiając szlaki antyapoptotyczne.

Mówiąc krótko, wszystkie te działania razem rozpoczynają proces apoptozy i spowalniają wzrost komórek czerniaka, jawiąc się jako bardzo obiecująca metoda leczenia. Jak wyjaśniają badacze, teraz zajmą się opracowaniem ukierunkowanego systemu dostarczania ekstraktu do komórek czerniaka w organizmie, aby mogli przystąpić do badań przedklinicznych w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i skuteczności PHEC-66. Te mogą z kolei przynieść odpowiedź na pytanie o potencjał tego rozwiązania w leczeniu również innych rodzajów raka:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konopie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy