Konopie zabójcą komórek nowotworowych. Sposób na czerniaka i nie tylko?

Nowe badanie opublikowane na łamach magazynu naukowego Cells wykazało, że ekstrakt z rośliny Cannabis sativa może hamować wzrost komórek czerniaka i powodować ich śmierć. Czy zadziała też na inne rodzaje nowotworów?

Ekstrakt z konopi siewnych może przynieść przełom w leczeniu czerniaka i innych nowotworów
Ekstrakt z konopi siewnych może przynieść przełom w leczeniu czerniaka i innych nowotworów123RF/PICSEL

Czerniak może stanowić jedynie około 6 proc. nowotworów skóry, ale jest przyczyną ponad 80 proc. zgonów z tego powodu, szczególnie że ma skłonność do przerzutów i jest wysoce oporny na tradycyjne metody leczenia. W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Karola Darwina (CDU) i RMIT w Australii opracowali więc nietradycyjną metodę leczenia, a mianowicie ekstrakt z konopi siewnych, który zatrzymuje podział komórek czerniaka i uruchamia proces programowanej śmierci komórek.

Uszkodzenie komórki czerniaka uniemożliwia jej podział na nowe komórki, zamiast tego rozpoczyna programowaną śmierć komórki, znaną również jako apoptoza. To rosnący obszar ważnych badań, ponieważ musimy jak najlepiej zrozumieć ekstrakty z konopi, a zwłaszcza ich potencjał działania jako środków przeciwnowotworowych. Jeśli wiemy, jak działają na komórki nowotworowe, szczególnie jeśli chodzi o śmierć komórek, możemy udoskonalić techniki leczenia, aby były bardziej specyficzne, responsywne i skuteczne
wyjaśnia współautor badania, Nazim Nassar.

Konopie receptą na raka?

Już poprzednie badania sugerowały, że niektóre związki obecne w konopiach mogą mieć działanie przeciwnowotworowe, działając na receptory w endogennym układzie kannabinoidowym - lub endokannabinoidowym - (ECS). Receptory kannabinoidowe CB1 i CB2, szeroko rozpowszechnione w ośrodkowym układzie nerwowym i obwodowym układzie odpornościowym, wpływają na różne wewnątrzkomórkowe szlaki sygnałowe, które regulują różne procesy, w tym transkrypcję genów, ruchliwość komórek i apoptozę.

Konopie wykorzystuje się do produkcji leków, jako suplement diety, a są też dodatkiem do kosmetyków
Konopie wykorzystuje się do produkcji leków, jako suplement diety, a są też dodatkiem do kosmetyków123RF/PICSEL

W nowym badaniu naukowcy przetestowali więc wpływ PHEC-66, ekstraktu pochodzącego z Cannabis sativa, na wzrost pierwotnych i wtórnych (przerzutowych) ludzkich komórek czerniaka. Odkryli, że hamuje on wzrost wszystkich linii komórkowych czerniaka poprzez interakcję z receptorami CB1 i CB2.

Odkryli także, że PHEC-66 hamuje postęp cyklu komórkowego, czyli serię zdarzeń zachodzących podczas wzrostu i podziału komórki. Zaobserwowali również, że ekstrakt wpływa na szlaki metaboliczne, powodując akumulację reaktywnych form tlenu (ROS) w komórkach czerniaka, popychając je w kierunku proapoptotycznych szlaków sygnałowych, jednocześnie osłabiając szlaki antyapoptotyczne.

Mówiąc krótko, wszystkie te działania razem rozpoczynają proces apoptozy i spowalniają wzrost komórek czerniaka, jawiąc się jako bardzo obiecująca metoda leczenia. Jak wyjaśniają badacze, teraz zajmą się opracowaniem ukierunkowanego systemu dostarczania ekstraktu do komórek czerniaka w organizmie, aby mogli przystąpić do badań przedklinicznych w celu sprawdzenia bezpieczeństwa i skuteczności PHEC-66. Te mogą z kolei przynieść odpowiedź na pytanie o potencjał tego rozwiązania w leczeniu również innych rodzajów raka:

Kliniczne zastosowania ekstraktów z konopi indyjskich obejmują leczenie lęku, objawów związanych z rakiem, epilepsji i przewlekłego bólu. Intensywne badania nad jego potencjałem w zabijaniu komórek czerniaka to dopiero początek, gdy badamy, w jaki sposób można zastosować tę wiedzę w leczeniu różnych rodzajów nowotworów.
"Wydarzenia": Sztuczna inteligencja ma sterować ruchem. Ruszył nowy system w KatowicachPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas