Masz niski poziom testosteronu? Masz problem, możesz żyć krócej

Od dawna uważa się, że testosteron skraca życie mężczyzn, co miały potwierdzać badania na zwierzętach. Jednak nowe analizy opublikowane w Annals of Internal Medicine podważają te ustalenia, wskazując na coś... zupełnie odwrotnego.

Wygląda na to, że myliliśmy się co do testosteronu. Wcale nie skraca życia
Wygląda na to, że myliliśmy się co do testosteronu. Wcale nie skraca życia123RF/PICSEL

Naukowcy University of Western Australia odkryli, że niższy poziom testosteronu u mężczyzn może oznaczać zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci. To zaskakujące informacje, bo do tej pory sądziliśmy, że hormon ten odpowiada za skracanie męskiego życia, co potwierdzały badania na zwierzętach oraz analizy wieku koreańskich eunuchów, które wskazywały na ich średnią życia na poziomie 70 lat i rekordzistów dożywających ponad 100.

Metaanaliza 11 wysokiej jakości badań, oceniających wpływ poziomu testosteronu na długość życia, sugeruje jednak nieco inny scenariusz - co najmniej 5-letnie obserwacje mężczyzn pokazały, że ryzyko śmierci było większe u osób z najniższym poziomem testosteronu. Głębsze analizy pokazują, że główną przyczyną zgonów były tu choroby serca, co pokrywa się z główną przyczyną zgonów mężczyzn na całym świecie. 

Niski poziom testosteronu może skracać życie

Co ciekawe, jak wskazuje Daniel Kelly z Sheffield Hallam University w swojej publikacji na łamach The Conversation, ten sam proces leżący u podstaw chorób serca może również przyczyniać się do zaburzeń erekcji - niemożności uzyskania i utrzymania erekcji wystarczająco silnej do uprawiania seksu. A że te często pojawiają się znacznie wcześniej niż objawy choroby serca, mogą działać jako wczesny sygnał ostrzegawczy istniejących lub przyszłych problemów układu krążenia. We wszystko zaangażowany jest oczywiście testosteron, którego poziom zwykle spada z wiekiem, w tempie ok. 1 proc. rocznie od 30 roku życia.

Pytanie tylko, czy niski poziom testosteronu wywołuje problemy z sercem czy choroba serca powoduje spadek testosteronu? Ze względu na charakter nowego badania nie można ustalić, czy niski poziom testosteronu bezpośrednio powoduje zwiększone ryzyko śmierci, czy też problemy z sercem powodują obniżenie poziomu testosteronu, co czyni z tego hormonu marker choroby podstawowej, która zwiększa ryzyko śmierci.

Przyczyna czy skutek? Jedno i drugie

Jak podkreśla, w rozwikłaniu tej zależności pomaga sytuacja występująca u pacjentów z rakiem prostaty. Gdy nowotwór się rozprzestrzeni, pacjentowi podaje się leki drastycznie obniżające poziom testosteronu - pomimo poprawy w przypadku raka prostaty, leczenie to zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu u pacjentów. Tym samym niski poziom testosteronu może być markerem choroby, ale w pewnym stopniu jest również czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju przyszłych chorób i możliwej śmierci.

A jaki poziom uznawany jest za niski? I tu do akcji wkracza niesławne "zależy", bo ustalenie jednej miary dla wszystkich mężczyzn jest praktycznie niemożliwe, ale lekarze wykorzystują średnie poziomy testosteronu u wielu osób z różnych populacji, aby ustalić prawidłowe zakresy, co pomaga identyfikować osoby spoza tego zakresu, tj. o niskim poziomie testosteronu.

Należy też zauważyć, że niezależnie od poziomów definiujących to, co jest uważane za normalne dla danej osoby, obniżone poziomy u tej osoby wydają się zwiększać ryzyko śmierci.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas