Moderna szykuje innowacyjną szczepionkę w technologii mRNA przeciw grypie
Wygląda na to, że pozytywne efekty szczepionki mRNA przeciwko COVID-19, zarówno od Moderny, jak i Pfizera, znacznie przyspieszyły wdrażanie tej technologii również przy preparatach chroniących przed innymi chorobami.
Moderna rozpoczęła właśnie próby kliniczne na ludziach swojej nowej szczepionki mRNA przeciwko grypie, skutecznej w walce z czterema różnymi szczepami tej choroby. Wszystko za sprawą sukcesu szczepionek mRNA przeciwko Covid-19, ale jak podkreśla koncern to dopiero początek, bo ostatecznym celem jest stworzenie jednej szczepionki chroniącej przed wieloma chorobami układu oddechowego. Nie da się jednak ukryć, że gdyby nie pandemia koronawirusa, szczepionki mRNA nie miałyby możliwości tak szybko pokazać swojej skuteczności, a tak już niebawem możemy spodziewać się również szczepienia w tej technologii przeciwko innej poważnej chorobie, która jest z nami od lat, a mianowicie grypie.
Szczepionka obecnie nosi nazwę mRNA-1010 i jest pierwszą szczepionką Moderny przeciwko grypie, która rozpoczyna testy na pacjentach i jest skuteczna w walce z aż czterema szczepami choroby, tj. A H1N1, H3N2, a także B typu Yamagata i Victoria. Pierwsza faza testów ma miejsce w Stanach Zjednoczonych i tradycyjnie ma za zadanie ocenić bezpieczeństwo szczepionki i jej zdolność do generowania odpowiedzi immunologicznej - firma chce do niej zatrudnić w nadchodzących miesiącach ok. 180 chętnych. Naukowcy liczą, że uda im się pobić wyniki obecnych szczepień przeciw grypie, które charakteryzują się ok. 50% skutecznością i co roku muszą być modyfikowane w zależności od przewidywań co do aktywnego w sezonie szczepu.
Decyzje te zapadają jednak aż do 9 miesięcy przed sezonem grypowym, bo wyprodukowanie odpowiedniej liczby dawek trwa, co budzi pewne komplikacje - w przypadku mRNA tego problemu nie ma, bo naukowcy mogą szybko opracować formułę, kiedy tylko wirus zostanie wykryty. Szczególnie że CEO Moderny, Stéphane Bancel, zapewnia, że celem jest stworzenie szczepionki skutecznej w walce ze wszystkimi szczepami, której w ogóle nie trzeba będzie modyfikować, a później jednej szczepionki chroniącej przed wieloma różnymi chorobami układu odpornościowego:
- Wierzymy, że jedną z zalet szczepionek mRNA jest zdolność łączenia w nich różnych antygenów w celu ochrony przed wieloma różnymi wirusami i szybkiej odpowiedzi na ewolucję wirusów atakujących drogi oddechowe, jak grypa SARS-CoV-2 i RSV. Naszą wizją jest opracowanie kombinowanej szczepionki mRNA, żeby ludzie każdej jesieni mogli przyjąć jedną szczepionkę, zapewniającą wysoką ochronę przed wieloma problematycznymi wirusami.
Źródło: GeekWeek.pl/