Naukowcy ostrzegają: Dźwięk samolotów zwiększa ryzyko zawału serca
Choroby układu sercowo-naczyniowego to jedne z najpowszechniejszych schorzeń na świecie, a lista czynników ryzyka przyczyniających się do nich jest długa - teraz należy dołożyć do niej kolejną pozycję, czyli hałas samolotów, który nie tylko zwiększa ryzyko zawału serca, ale i pogarsza jego przebieg.
Niewydolność serca spowodowana zawałem mięśnia sercowego, nazywanego potocznie atakiem serca, to główna przyczyna zgonów na świecie. Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych są zaś dobrze znane - historia choroby w rodzinie, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, palenie tytoniu, otyłość, niezdrowa dieta czy brak aktywności fizycznej. Teraz naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Moguncji proponują dodanie do nich jeszcze ekspozycję na hałas generowany przez samoloty.
Uwaga na samoloty! Pogarszają przebieg zawału mięścnia sercowego
Już poprzednie badania wykazały, że hałas generowany przez samoloty, ruch drogowy i kolej powoduje, że organizm uwalnia hormony stresu, co prowadzi do reakcji zapalnej. I to zapalenie naczyń krwionośnych, jeden z charakterystycznych objawów choroby sercowo-naczyniowej, zwiększa ryzyko zawału serca. W nowym badaniu naukowcy zbadali mechanizmy leżące u podstaw zapalenia serca i naczyń krwionośnych oraz wpływ ekspozycji na hałas generowany przez samoloty na te mechanizmy.
W tym celu poddawali myszy ekspozycji na hałas samolotów 24 godziny na dobę przez okres do czterech dni. Hałas wynosił średnio 72 dB i osiągnął wartość szczytową 85 dB, dla porównania normalna rozmowa to od 60 do 70 dB, budzik 70 do 80 dB, a odkurzacz od 60 do 80 dB.
Testy pokazały, że hałas samolotów powoduje przyklejanie się komórek zapalnych do tkanek serca i naczyń krwionośnych. W kolejnym etapie wywoływali więc u myszy zawał mięśnia sercowego i obserwowali jego przebieg - myszy narażone na hałas przed zawałem serca wykazywały pogarszającą się czynność serca i większy obszar uszkodzenia mięśnia sercowego po zawale serca, co spowodowane było zwiększoną odpowiedzią immunologiczną.
Badanie pokazuje, że hałas może prowadzić do reakcji zapalnej, która negatywnie wpływa na czynność serca, a ekspozycja na hałas przed zawałem serca zaostrza reakcję organizmu, powodując większe uszkodzenie mięśnia sercowego i większe upośledzenie jego funkcji. Naukowcy porównali swoje dane z tymi zebranymi w badaniu Gutenberg Health Study (GHS), długoterminowym reprezentatywnym badaniu populacyjnym obejmującym ponad 15 000 osób i okazało się, że są one porównywalne, co oznacza, że negatywny wpływ hałasu samolotów na czynność serca zaobserwowano również u ludzi.
Na podstawie naszych badań dowiedzieliśmy się, że narażenie na hałas emitowany przez samoloty przed zawałem serca znacznie nasila późniejszy stan zapalny układu sercowo-naczyniowego i nasila niedokrwienną niewydolność serca