Przełom w regeneracji kości. Wystarczy zastrzyk?
Zespół naukowców stworzył innowacyjny hydrożel do wstrzykiwania, który zmienia podejście do terapii uszkodzeń kości. Metoda przeszła pomyślnie pierwsze testy. Zdaniem badaczy jest to przełomowy sposób leczenia, który może stanowić alternatywę dla standardowych metod regeneracji kości.
Zastrzyk na uszkodzenia kości. Nowe badania
Wywołane urazami i infekcjami uszkodzenia kości stają się coraz bardziej powszechne w starzejących się społeczeństwach. Do tego dochodzi kwestia wad wrodzonych. Standardowo wykorzystywane metody leczenia często obejmują przeszczepy kości połączone ze specjalnymi materiałami do wypełniania ubytków.
Takie sposoby "często nie dają wszystkich pożądanych efektów", zaznaczają naukowcy i wskazują na niedawno opracowaną metodę leczenia. Nowatorski system ma być bezpieczny, a przy tym znosić ograniczenia dotychczasowych metod.
Hydrożel i naświetlanie. Naukowcy mówią o przełomie
Przełomowe zdaniem naukowców badania na temat nowych możliwości regeneracji kości zostały przeprowadzone przez zespół badawczy kierowany przez profesora Hyung Joon Cha z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Pohang (POSTECH). Naukowcy opracowali specjalny hydrożel do wstrzykiwania.
System leczenia wykorzystuje bezpieczne dla ludzkiego ciała światło widzialne. Hydrożel ze względu na swój skład zachowuje kształt i pozycję po wstrzyknięciu do organizmu, a po naświetlaniu następuje sieciowanie. Badacze twierdzą, że takie podejście do regeneracji kości może znieść ograniczenia tradycyjnych metod. "Ten hydrożel wykorzystuje nieszkodliwe światło widzialne, aby jednocześnie osiągnąć usieciowanie i mineralizację bez konieczności stosowania przeszczepów", zaznaczają eksperci.
Hydrożel regenerujący kości. Pierwsze testy zakończone sukcesem
Przeprowadzono już pierwsze testy metody. W eksperymentach na modelach zwierzęcych z ubytkami kości udowej hydrożel został bezproblemowo wstrzyknięty, dokładnie przylegał i skutecznie dostarczał składniki niezbędne do regeneracji kości. Hydrożel musi zostać jeszcze dopracowany i przetestowany na ludziach. Naukowcy są jednak dobrej myśli.
- Nowy system do regeneracji kości opracowany przez nasz zespół badawczy stanowi innowacyjną alternatywę dla konwencjonalnych, złożonych metod leczenia chorób kości i znacznie rozwinie technologię regeneracji tkanki kostnej - zaznaczył prof. Cha.
Wyniki badań nad nową metodą opublikowane zostały na łamach czasopisma naukowego "Biomaterials".