Rzucenie palenia przedłuża życie, niezależnie od wieku

Nowe badania wykazały, że rzucenie palenia, bez względu na to, czy zrobimy to w wieku 35 czy 75 lat, może wydłużyć nasze życie. Wyniki te potwierdzają, że nigdy nie jest za późno, aby skorzystać z korzyści zdrowotnych wynikających z zerwania z nałogiem.

Nowe badania wykazały, że rzucenie palenia, bez względu na to, czy zrobimy to w wieku 35 czy 75 lat, może wydłużyć nasze życie. Wyniki te potwierdzają, że nigdy nie jest za późno, aby skorzystać z korzyści zdrowotnych wynikających z zerwania z nałogiem.
Rzucenia palenia to zawsze dobry pomysł. Niezależnie od wieku /123RF/PICSEL

Od dawna wiadomo, że palenie papierosów prowadzi do wielu poważnych chorób, jak nowotwory, udar, choroby serca, płuc i wiele innych. Kampanie antynikotynowe od lat zachęcają ludzi do rzucenia nałogu, ale skupiają się głównie na młodszych osobach, aby zapobiec długotrwałym skutkom zdrowotnym. Jak pokazuje jednak nowe badanie przeprowadzone przez School of Public Health (University of Michigan), rzucenie palenia przynosi wymierne korzyści w każdym wieku.

Rzucanie palenie to dobra decyzja w każdym wieku

Zespół badawczy przeanalizował wskaźniki śmiertelności w zależności od statusu palenia - badacze porównali osoby, które nigdy nie paliły, osoby aktualnie palące oraz te, które rzuciły palenie. Korzystając z danych z różnych źródeł w USA, stworzyli tabele długości życia, pokazujące oczekiwaną długość życia w 10-letnich odstępach, od 35 do 75 roku życia. 

Reklama

Wyniki pokazały, że w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły, osoby palące do wieku 35, 45, 55, 65 lub 75 lat traciły odpowiednio średnio 9,1, 8,3, 7,3, 5,9 i 4,4 lata życia, jeśli kontynuowały palenie przez resztę życia. Natomiast osoby, które rzuciły palenie w tych samych latach, unikały średniej straty odpowiednio 8,0, 5,6, 3,4, 1,7 i 0,7 lat życia.

Korzyści dla osób starszych

Badanie wykazało, że nawet osoby w wieku 65 lat, które rzuciły palenie, miały 23,4 proc. szans na zyskanie co najmniej jednego dodatkowego roku życia. Dla osób, które rzuciły palenie w wieku 75 lat, szansa wynosiła 14,2 proc. Dodatkowo prawie 10 proc. osób, które przestały palić w wieku 65 lat, zyskało co najmniej osiem lat życia w porównaniu do tych, które kontynuowały palenie, a 8 proc. osób, które rzuciły palenie do 75. roku życia, zyskało co najmniej cztery lata.

Naukowcy mają nadzieję, że lekarze będą mogli wykorzystać te badania jako dowód naukowy, aby zachęcić swoich pacjentów, szczególnie tych starszych, do rzucenia palenia. Chociaż zyski z rzucenia palenia w starszym wieku mogą wydawać się niskie w wartościach bezwzględnych, stanowią one dużą część pozostałej długości życia takich osób.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: palenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy