Test combo na grypę, RSV i COVID-19. Jak sprawdzić na co chorujesz?

W ostatnich tygodniach w całej Polsce notuje się duży wzrost zachorowań na grypę i wirus RSV. Do tego dochodzi jeszcze COVID-19. Objawy tych chorób mogą być do siebie bardzo podobne. Jak sprawdzić, na co się choruje? Rozwiązaniem może być test 3 w 1.

  • Media donoszą, że wiele szpitali jest na krawędzi wydolności za sprawą nagłego wzrostu zachorowań na grypę i RSV. 
  • Coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć testy antygenowe 3 w 1, które rozróżniają, czy jest się chorym na zwykłą grypę, RSV, czy COVID-19. 
  • Dzięki temu rozwiązaniu można podjąć dalsze odpowiednie kroki w leczeniu.

Jak działa combo test na grypę, RSV i COVID-19?

Test combo wykrywa w organizmie antygeny wirusa grypy typu A i B, wirusa RSV oraz SARS-CoV-2. W kasetce testowej znajdują się przeciwciała monoklonalne, które działają na charakterystyczne antygeny dla poszczególnych wirusów.

Reklama

Test 3 w 1 można przeprowadzić samodzielnie, dokonując wymazu z nosa, nosogardzieli lub śliny za pomocą dołączonego do zestawu specjalnego patyczka. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w kasetce testowej pobranej próbki i odczekanie 15 minut. Wynik pojawi się w formie kreski lub kresek.

Antygenowy test combo może być wykonywany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jednakże u dzieci poniżej 14 roku życia badanie powinno być wykonywane przez osobę dorosłą. Istotne jest to, że badanie trzeba przeprowadzić we wczesnym etapie grypy A, B, wirusa RSV czy covidu. 

Test mogą także na sobie przeprowadzić osoby, które miały jedynie kontakt z zakażonym, a same nie wykazują oznak choroby. Cena zestawu zazwyczaj nie przekracza 30 zł i jest on dostępny m.in. w aptekach.

Będą darmowe testy na grypę, RSV i COVID-19?

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w TVN24: - Chcemy, aby były dostępne bezpłatne testy, to tak zwany potrójny test, to znaczy za jednym wymazem wykrywamy infekcję - czy to covidową, grypową, czy wirusa RSV. Myślę, że na początku stycznia już taka możliwość będzie. W Polsce między 16 a 22 grudnia zarejestrowano prawie 280 tysięcy zakażeń wirusem grypy.

Minister dodał także: - Chodzi o zmianę koszyka świadczeń, więc całą procedurę musimy uruchomić, wtedy lekarze rodzinni mogą taki test kupić, zrobić i NFZ im zrefunduje koszt tego testu, ale także samo wykonanie.

Czy istnieje szczepionka przeciwko RSV?

W ostatnich miesiącach pojawiła się pierwsza na świecie szczepionka przeciw wirusowi RSV, która jest przeznaczona dla niemowląt, przeszła pomyślnie testy i wykazuje wysoką skuteczność. Pojedyncza dawka ma zapewnić ochronę przez sezon chorobowy. Jednakże, jak wspomniano, znajduje się ona cały czas w fazie testów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | RSV | grypa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama