Wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty? Nowy test wykrywa wszystko
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) opracowali pojedynczy test genomowy, który pozwala szybko wykryć praktycznie każdy rodzaj patogenu u pacjenta. Pozwala to na znacznie szybsze diagnozowanie, wcześniejsze rozpoczęcie ukierunkowanego leczenia i obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.
Test opiera się na technice sekwencjonowania genomowego zwanej metagenomicznym sekwencjonowaniem nowej generacji (mNGS). Zamiast polegać na obserwacji objawów, zgadywać, co może je powodować i przeprowadzać test w kierunku konkretnego patogenu, można za pomocą mNGS analizować próbkę pod kątem szerokiego zakresu patogenów jednocześnie i porównywać wyniki z bazą danych. Następnie test identyfikuje wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty odpowiedzialne za chorobę pacjenta.
W ciągu 7 lat badacze pod kierownictwem profesora Charlesa Chiu z UCSF przetestowali próbki 4828 pacjentów metodą kliniczną mNGS. Testy analizowały próbki płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF), czyli płynu krążącego wokół mózgu i rdzenia kręgowego. Zespół zauważył w swoim artykule, opublikowanym w Nature Medicine, że test mNGS dokładnie zidentyfikował 86 proc. infekcji neurologicznych.