Wkurzony? Oto genialny naukowy patent na uspokojenie

Zamiast wyrzucenia z siebie złości, lepiej kompletnie się „odbodźcować”. Taką radę dają naukowcy dla osób, które są wkurzone, zapewniając, że w ten sposób unikniemy spirali nienawiści.

Naukowcy mówią co robić, gdy jesteśmy wściekli
Naukowcy mówią co robić, gdy jesteśmy wściekli123RF/PICSEL
Naukowcy mówią co robić, gdy jesteśmy wściekli123RF/PICSEL

Sposób na wściekłość

Żyjemy w czasach, kiedy o rozdrażnienie niezwykle łatwo. Wystarczy spędzić kilka minut w internecie. Stąd wielu z nas stara się znaleźć możliwe sposoby na zwalczenie pokładów gniewu. Jednym z popularnych sposobów jest jego "wyrzucenie".

Obejmująca pojęcie "katharsis" metoda zakłada, że wypuszczamy z siebie drzemiącą w nas złość np. krzycząc czy wykonując mocny wysiłek fizyczny. Nauka wskazuje jednak, że nie jest to dobry sposób na uspokojenie.

Naukowcy z Ohio State University przeanalizowali 154 badania nt. sposobów rozładowania gniewu. Niewiele w nich było informacji o tym, że danie upustu złości prowadziło do uspokojenia. Tak naprawdę może być zupełnie odwrotnie i "katharsis" prowadzi do nasilenia gniewu, nawet podczas zwykłego biegania.

Relaks to podstawa

Autorzy badań stojąc w kontrze do opinii o redukowaniu złości poprzez silne działania pobudzające, sprawdzili, jak radzi sobie z tym swoiste "wyłączenie". Według nich realny wpływ na uspokojenie ma znaczące ograniczenie pobudzenia fizjologicznego.

Naukowcy z Ohio State University sprawdzili w swojej pracy, jaki efekt na redukcję stresu mają aktywności jednakowo pobudzające (np. boks) oraz wygaszające (np. joga). Analiza nie pozostawiła złudzeń, że faktyczne uspokojenie było górą nad "katharsis" przy zastosowaniu wielu zmiennych jak wiek czy miejsce.

Kluczem było tu zmniejszenie "głodu fizjologicznego" poprzez obniżenie temperatury ciała czy rozluźnienie mięśni. Stąd medytacja i joga najlepiej redukowały stres. Najgorzej w tym wypadku wypadało... bieganie.

Jednak według badań nie każda aktywność fizyczna, która pobudza, jest zła na zmniejszenie gniewu. Piłka nożna w niektórych wypadkach potrafiła faktycznie zmienić nastrój, jednak łączyła to z uczuciem zabawy. Tak więc wysiłek może pomóc w redukcji złości, jeśli nie będzie to priorytetowy cel tego wysiłku.

Badanie opublikowano na łamach czasopisma Clinical Psychology Review.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas