Pogoda w październiku. Kiedy w Polsce spadnie śnieg?

Jesień w pełni, ciepłe dni sprzyjają spacerom wśród drzew przybierających całą feerię barw. Ale październik to również czas przymrozków i pierwszych opadów śniegu. Czy w październiku spadnie śnieg? Na Podhalu już posypało, w Tatrach kilka centymetrów śniegu.

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem rekordowych upałów. Ale październik to już typowo jesienny miesiąc, więc możemy spodziewać się coraz niższej temperatury, przymrozków, a nawet pierwszych opadów śniegu. Tyle teoria. Jak będzie w praktyce, czy znów będziemy zakładać letnie ubrania, czy trzeba wyjąć z szaf grube zimowe płaszcze?

Pogoda w październiku. Pierwszy śnieg spadł w Tatrach

Poniedziałek zaskoczył mieszkańców. Jesienna aura błyskawicznie zmieniła się w zimową. Spadł pierwszy śnieg, na Kasprowym Wierchu zanotowano pokrywę śnieżną o grubości 2 centymetrów. Może tam dopadać jeszcze 5-10 centymetrów. O godzinie 12:00 9 października IMGW poinformowało, że choć w większości Tatr temperatura jest już dodatnia, to gdzieniegdzie utrzymywał się delikatny mróz. Na Podhalu temperatura wskazywała wartości powyżej zera. W Zakopanem przy 2 stopniach Celsjusza śnieg natychmiast się topił.

Czy mroźna pogoda utrzyma się na południu i śnieg pojawi się w pozostałej części kraju?

Reklama

Chłodny, a miejscami mroźny poranek spowodowany był napływem arktycznej masy powietrza. W kolejnych dniach temperatura będzie rosła. W środę termometry ponownie przekroczą 20 stopni, a kulminacja nastąpi w sobotę. W północnej części kraju termometry mogą wskazać od 19 do 21 stopni Celsjusza, w centrum do 25 st. C. W południowej części kraju temperatura bardziej zróżnicowana od 20 do nawet 26 st. C. 

Od niedzieli ponownie ochłodzenie, temperatura zacznie spadać, w środę 18 października w całym kraju poniżej 10 st. C (najcieplej na zachodzie, 9 st. C).

Temperatura powyżej zera, możliwe przymrozki

Pogoda będzie sprzyjać przeziębieniom. Noce będą chłodne, w ciągu dnia będzie ciepło. Mroźne poranki mogą utrzymać się do wtorku 10 października. Kolejne przymrozki prognozuje się w połowie przyszłego tygodnia, kiedy temperatura nocą może spaść miejscami nawet do -2 st. C. W środę 18 października możliwy śnieg w Tatrach.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy