Pogoda w Polsce i na świecie. Gdzie grudzień przyniósł największe mrozy?

W weekend pogodę nad Polską kształtował wyż obecny na południowy zachód od granicy kraju. Napływ chłodnego powietrza z północy przyniósł silne mrozy. Zobacz najzimniejsze miejsce w Polsce i na świecie.

IMGW w niedzielę wydał ostrzeżenie dla ośmiu województw w związku z prognozowanym silnym mrozem. Temperatura minimalna w niektórych regionach Polski spadła poniżej 15 st. C. poniżej zera, a lokalnie, w rejonach górskich nawet do -20 st. C. Kolejne godziny będą pod znakiem marznących deszczów i odwilży.

Ujemna temperatura w weekend spowodowana była obecnością antycyklonu na południowy zachód od Polski i napływem zimnego arktycznego powietrza z północy. W kierunku zachodniej granicy powoli nadciąga ciepły front atmosferyczny, który przyniesie wzrost temperatury i odwilż.

Reklama

Gdzie w Polsce było najzimniej?

W nocy z niedzieli na poniedziałek najzimniej było na wschodzie kraju, gdzie temperatura przekroczyła 15 st. C poniżej zera. W Terespolu w woj. lubelskim przy granicy z Białorusią termometry wskazały temperaturę minus 17,1 st. C, co jednak nie było rekordem od momentu rozpoczęcia meteorologicznej zimy, czyli 1 grudnia. Ten należy do Zamościa, gdzie w nocy 13/14 grudnia temperatura osiągnęła wartość minus 18,6 st. C.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę temperaturę przy gruncie (na wysokości 5 cm nad ziemią), to rekord został pobity. Minionej nocy temperatura spadła aż do minus 26 st. C. W połowie grudnia w Zamościu było "zaledwie" minus 24 st. C.

Najniższa temperatura, jaką odnotowano w Polsce, wynosiła minus 41 st. C. Obserwacji dokonano w 1940 roku w Siedlcach w woj. mazowieckim. Jednak ze względu na to, że pomiary z innych stacji znacznie się różniły, rekord ten jest dyskusyjny. Podobna temperatura była w 1929 roku w Żywcu i Olkuszu, gdzie temperatura spadła odpowiednio minus 40,6 oraz minus 40,4 st. C.

Jeżeli chodzi o nieco bliższe nam lata, to w 2017 r. na torfowisku w Kotlinie Nowotarskiej odnotowano temperaturę minus 38,9 st. C, a w 2012 r. w Łopusznej w woj. małopolskim minus 35 st. C. Pod względem regionalnym najzimniejszym obszarem w Polsce, tzw. biegunem zimna jest Suwalszczyzna, gdzie średnia temperatura dla stycznia wynosi poniżej minus 4 stopni C.

Gdzie na świecie jest najzimniej?

Jeśli liczba kresek poniżej zera w Polsce przyprawia Cię o dreszcze, to nic w porównaniu do najzimniejszego aktualnie miejsca na Ziemi. W tym momencie najzimniejszym miejscem jest rejon północnej Syberii, a dokładnie Nizina Północnosyberyjska, gdzie temperatura wynosi -48 st. C, a w ciągu dnia termometry pokażą -49 st. C.

Z kolei w poniedziałek 12 grudnia w Ojmiakonie w Rosji odnotowano -62 st. C. Chociaż nam takie temperatury nie mieszczą się w głowach, to dla mieszkańców nie są żadnym zaskoczeniem. Każdej zimy temperatura osiąga tam (a nawet przekracza) minus 50 stopni poniżej zera. To najzimniejsza stale zamieszkana miejscowość w Eurazji, a wszystko dzięki specyficznemu położeniu.

Wieś otoczona jest górami ze wszystkich stron, które są barierą dla ciepłego powietrza. Od północy, dzięki dolinie rzecznej (dolina Indygirki) zimą mogą napływać masy chłodnego powietrza. Najniższą temperaturę, minus 72,2 st. C, odnotowano tam w 2004 r. Po powierzchnią ziemi jest tam wieczna zmarzlina, a życie jest możliwe dzięki istnieniu gorących źródeł.

Przeczytaj także:

Narzekasz na śnieg i mróz? To nic przy zimie stulecia z 1978 roku 

Jak powstaje śnieg i jak sprawdzić, gdzie aktualnie pada?

Dlaczego mgła znika, gdy zaczyna świecić słońce?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mróz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy