"Węże piaskowe" na Islandii. Dzisiaj nic bardziej fascynującego nie zobaczysz!

"Węże piaskowe" to niezwykłe zjawisko pogodowe, które w sposób szczególnie efektowny występuje na Islandii. Ziarenka piasku są porywane przez wiatr i tworzą wrażenie, że wszędzie na ziemi są "żywe węże". Film z islandzkimi "wężami piaskowymi" podbija sieć.

Film z "wężami piaskowymi" podbił z miejsca media społecznościowe. Widzimy na nim kobietę, która próbuje utrzymać równowagę, gdyż zmaga się z silnym wiatrem. W tle są wulkaniczne góry pokryte na szczytach śniegiem, ale najciekawsze rzeczy dzieją się "na ziemi". Wiatr porywa ziarenka popiołu wulkanicznego, które są ciemne i wyraźnie odznaczają się na tle jasnego podłoża. Dzięki temu tworzy się gigantyczny, ruchomy obraz sprawiający wrażenie, że wszędzie wokół są "żywe węże". Efekt zarejestrowany na filmie rzeczywiście jest wręcz hipnotyzujący.

Reklama

Film pokazujący islandzkie "piaskowe węże" zachwycił miliony osób na całym świecie. "Mogę sobie tylko wyobrazić, czego doświadczyła ta osoba" - to jeden z wielu komentarzy pod filmem zamieszczonym w serwisie społecznościowym twitter.

Zjawisko "piaskowych węży" jest od dawna znane w miejscach, gdzie występują pustynie. Silny wiatr uderzający w wydmy sprawia, że piasek tworzy fantazyjne formacje i kształty przypominające długie smugi. Jeśli wiatr jest dostatecznie silny, wtedy "piaskowe węże" także wydają się przemieszczać. Zjawisko nie jest jednak tak efektowne, jak w pobliżu wulkanów na Islandii.

Inspiracja dla artystów

Poruszające wyobraźnię zjawisko "piaskowych węży" od lat jest inspiracją dla wielu artystów. Jednym z nich był francuski malarz abstrakcjonista Pierre Soulages, którego dzieła przypominały niezwykłe zjawisko obserwowane w pobliżu gór wulkanicznych na Islandii.

Warto przypomnieć, że to właśnie wiatr jest jednym z najważniejszych czynników zewnętrznych kształtujących powierzchnię Ziemi. Przez cały czas wiatr unosi w powietrze większe lub mniejsze ziarenka piasku, lub pyłu, które uderzają w duże skały i w procesie zwanym korazją zmienia ich wygląd. "Piaskowe węże" z Islandii pokazują, że wiatr pchający ziarenka piasku potrafi nie tylko niszczyć nawet najbardziej twarde skały, ale także może tworzyć niezapomniane widowisko.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wąż | Islandia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy