Amerykańska broń w sekundę niszczy rosyjską artylerię. Jest nagranie

Coraz większe dostawy do Ukrainy systemów artyleryjskich z krajów NATO zaczynają owocować spektakularnymi sukcesami na polu walki z rosyjskim okupantem.

Coraz większe dostawy do Ukrainy systemów artyleryjskich z krajów NATO zaczynają owocować spektakularnymi sukcesami na polu walki z rosyjskim okupantem.
Amerykański pocisk M982 Excalibur w sekundę niszczy rosyjską artylerię /@UAWeapons /Twitter

Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się w serwisie Twitter szybkim zniszczeniem rosyjskiej armatohaubicy 2S3 Akacja kalibru 152 mm. Na załączonym filmie ukazano moment ataku artyleryjskiego na rosyjską armatohaubicę, która przez ostatnie tygodnie służyła agresorom do bombardowań pozycji ukraińskich żołnierzy w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim.

Armatohaubica 2S3 Akacja została w zaledwie sekundę zniszczona za pomocą potężnego amerykańskiego pocisku kierowanego M982 Excalibur. To jedna z najbardziej precyzyjnych broni obecnie używanych w Ukrainie. Pociski te można wystrzeliwać z armatochubic. Co ciekawe, taką broń obsługują również polskie pojazdy AHS Krab, które zostały przekazane ukraińskiej armii.

Reklama

Zniszczenie rosyjskiej armatohaubicy 2S3 Akacja

W serwisach społecznościowych pojawiły się zdjęcia polskich armatohaubic AHS Krab, które były widziane w okolicy Bachmutu. Jest całkiem prawdopodobne, że za ten precyzyjny atak odpowiadał jeden z Krabów. Od kilku tygodni na wschodzie obwodu donieckiego trwają zaciekłe walki z rosyjskim agresorem. Ukraińcom udało się w ostatnich dniach zniszczyć sporo pojazdów bojowych Kremla.

Pocisk M982 Excalibur opracowany został przez amerykański koncern Raytheon we współpracy ze szwedzkim Boforsem. Cena jednej sztuki tej broni to ok. 70 tysięcy dolarów. Pocisk waży 48 kilogramów, z czego 22 kilogramy przypada na samą głowicę bojową. Broń ta wyposażona jest w moduł GPS, a także nawigację inercyjną (INS). Mówimy tutaj o niezwykle precyzyjnej broni do niszczenia pojazdów. M982 Excalibur bowiem cechuje się celnością na poziomie do 4 metrów.

Potężne amerykańskie pociski M982 Excalibur

Jak tłumaczą inżynierowie Raytheon, pocisk wystrzeliwany jest z lufy armatohaubicy z dużą prędkością i pod znacznym kątem do góry, w czasie lotu wytraca prędkość i następnie opada w kierunku celu. M982 Excalibur może z powodzeniem niszczyć pojazdy wroga znajdujące się w odległości nawet 50 kilometrów, i to z dużą precyzją.

Zniszczona rosyjska armatohaubica 2S3 Akacja to broń zbudowana jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. Powstała ona na bazie prototypowego działa samobieżnego SU-100P i zaczęła wchodzić na służbę od 1973 roku. Oprócz Rosji, ta broń pojawiła się w armii Wietnamu, Syrii, Iraku, Białorusi czy Kazachstanu. Rosjanie stracili w Ukrainie dziesiątki sztuk tego typu artylerii.

Czytaj na Antywebie | US Air Force znów „bije” F-22 Raptor, wycięło go z ważnego programu

Skomentuj ten artykuł na Facebooku GeekWeeka

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy