Bomba termobaryczna. Straszna broń, której Rosjanie używają w Ukrainie
Rosja po raz kolejny użyła w Ukrainie bomby termobarycznej. Jak działa ta niezwykle niebezpieczna broń i dlaczego jest wykorzystywana przez Rosjan na froncie?
11 grudnia media obiegła informacja, że Rosjanie po raz kolejny wykorzystali w trwającej wojnie w Ukrainie śmiercionośną bombę termobaryczną. Miało to miejsce w Nowosieliwsku w obwodzie Ługańskim.
Co to jest broń termobaryczna i jak działa?
Siłą niszczenia bomby termobarycznej, inaczej bomby próżniowej, nie jest ładunek wybuchowy, lecz ciśnienie i temperatura. Materiał wybuchowy zbudowany jest z niewielkich cząsteczek w myśl zasady, że mniejsze elementy palą się szybciej. W trakcie zderzenia z celem materiał rozpyla się w powietrzu i ulega zapłonowi. Skutkiem tego jest powstanie stosunkowo długo trwającej fali uderzeniowej i bardzo wysokiej temperatury.
Broń tego typu nie wyrywa dziury w powierzchni, ale może na przykład przewrócić całą ścianę. Trzeba mieć na uwadze, że bomby termobaryczne zabijają przede wszystkim skokiem ciśnienia. Do zabicia człowieka wystarczy skok około 250 kPa trwający zaledwie 1 ms (0,001 sekundy). Dla porównana, czas potrzebny na mrugnięcie u człowieka wynosi 300-400 ms.
Materiałem wybuchowym może być aerozol lub konwencjonalne materiały wybuchowe wzbogacone w paliwo. Dłużej trwająca fala uderzeniowa wnika do wnętrz budynków i wędruje korytarzami, co jest niezwykle niebezpieczne i bardzo często zabójcze dla ludzi chroniących się w domach, piwnicach, czy w bunkrach. Dlatego też Rosjanie tak chętnie wykorzystują tę broń, aby zlikwidować ukrywających się ukraińskich żołnierzy oraz cywili.
Ponadto w trakcie wybuchu powstaje kula ognia, która może mieć średnicę nawet 150 m, z kolei śmiertelna strefa rażenia wynosi wówczas aż 500 m. Bomba tego typu powoduje obrażenia u ludzi podobne jak w przypadku wybuchu metanu, czyli rozległe oparzenia, zmiażdżone narządy wewnętrzne, czy poparzenia dróg oddechowych.
Wykorzystanie bomb termobarycznych jest zakazane?
Według prawa międzynarodowego używanie broni termobarycznej nie jest zakazane, jednakże według konwencji genewskiej nie można jej stosować wobec ludności cywilnej i obiektów cywilnych, oraz wobec celów wojskowych znajdujących się blisko obszarów cywilnych.
Niestety inne próby regulacji lub ograniczenia tej broni zawiodły.