Broń za ponad miliard euro jedzie przez Polskę na Ukrainę

Filip Mielczarek

Filip Mielczarek

Aktualizacja

Wołodymyr Zełenski obecnie wizytuje w Niemczech i z tej okazji tamtejszy rząd ogłosił ogromną pomoc militarną dla Ukrainy, opiewającą na ponad miliard euro.

System obrony Skynex już na Ukrainie. Ta broń czyni cuda
System obrony Skynex już na Ukrainie. Ta broń czyni cudaRheinmetall Air Defencemateriały prasowe

Ogromną pomoc militarną dla Ukrainy ogłosił Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, na konferencji prasowej, na której pojawił się wraz z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Najnowszy pakiet pomocy zawiera najróżniejszy sprzęt o łącznej wartości 1,1 miliarda euro. Analitycy uważają, że może on pomóc w obecnie trudnej sytuacji panującej w okolicach Awdijiwki.

Wsparcie rządu Niemiec obejmuje: 36 samobieżnych haubic gąsienicowych i kołowych (18 haubic PzH 2000 i 18 haubic RCH 155), 120 tysięcy amunicji artyleryjskiej 122 mm, 2 systemy obrony powietrznej Skynex i 100 pocisków do systemów IRIS-T SLS. Oprócz profesjonalnego sprzętu, Ukraińcy mogą liczyć również na środki zaopatrzeniowe dla żołnierzy. Kanclerz Niemiec poinformował, że w przyszłym roku Niemcy planują przeznaczyć na wsparcie dla Ukrainy aż 1,7 miliarda euro, a w kolejnych latach 6 miliardów euro.

Ogromne militarne wsparcie z Niemiec dla Ukrainy

Ukraińcy nie ukrywają, że najbardziej cieszą ich pociski do systemów obrony powietrznej IRIS-T. Dzięki nim będzie można w dalszym ciągu skutecznie bronić miast podczas rosyjskich zmasowanych ataków rakietowych. Bardzo ciekawą bronią są jednak systemy obrony powietrznej Skynex. Przeznaczony jest on do szybkiego i skutecznego niszczenia roju dronów czy pocisków. Ta broń czyni cuda.

Wartość jednego zestawu Skynex wynosi 200 milionów euro, więc mamy do czynienia z niezwykle drogim i jednocześnie zaawansowanym urządzeniem. Jako że Ukraińcy mają problem z likwidacją rosyjskich dronów kamikadze, to teraz sytuacja znacząco odmieni się na lepsze.

Ultranowoczesne systemy obrony Skynex dla Ukrainy

Niemiecki koncern Rheinmetall opublikował materiał filmowy, który w iście obrazowy sposób pokazuje najważniejsze atrybuty tej nowej broni. System bez problemu radzi sobie z rojem dronów. Ich neutralizacja to kwestia zaledwie kilku sekund. W przypadku większych obiektów, jak np. śmigłowce, ich zestrzelenie może potrwać nieco dłużej.

Podstawowym elementem Skynex jest 35 mm armata Oerlikon Revolver Gun Mk3, umieszczona na module wieżowym Skyranger. Maksymalnie może wystrzeliwać aż 1000 pocisków na minutę, na odległości do 4 kilometrów. Stawia tym skuteczną zasłonę o krótkim zasięgu przed helikopterami, samolotami a w szczególności dronami i pociskami manewrującymi, lecącymi na niskim pułapie.

Czym są niemieckie systemy obrony Skynex?

Jak informuje Rheinmetall, armata Skynex jest zdolna do prowadzenia skutecznej obrony dzięki zintegrowaniu z radarem Oerlikon X-TAR3D. W zależności od typu celu, może on wyszukać go w odległości od 25 do 55 kilometrów, dostarczając przy tym jego trójwymiarowy obraz.

Radar uzupełnia MSU, czyli zestaw czujników, który po identyfikacji celów przekazuje dane do armaty czy wyrzutni, mogącej najszybciej je zestrzelić. Całość Skynex jest kontrolowana przez system zarządzania walką Oerlikon Skymaster. Pozwala on w czasie rzeczywistym kierować obroną całego systemu.

Armata Oerlikon Revolver Gun Mk3 wykorzystuje amunicje AHEAD, która jest tańsza niż tradycyjne pociski rakietowe, używanych w Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich pocisków i rakiet. Skynex może przejąć obowiązki niemieckich systemów Gepard, których zresztą jest rozwinięciem. Dzięki posadzeniu na ciężarówkach zachowają mobilność, a ulepszone działo i system zarządzania bitwą poprawi skuteczność ostrzału.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas